| Andreea201012 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare care sper sa imi rasp din ce cauza ai ampedicita de la ce mancare sau de la ce? cine imi rasp cuvant cu cuvant are funda:Xscz de categorie

Răspuns Câştigător
| IonutAxi a răspuns:

Cauza acestei afectiuni poate fi, in multe dintre situatii, obstructia cavitatii organului din cauza unei proliferari limfatice stimulate bacterian sau din cauza unui mic corp strain (samburi, seminte).
Aceasta provoaca o crestere a presiunii din interiorul organului, o tulburare a circulatiei sangelui din peretii organului si inflamatia acestuia ce poate evolua in lipsa tratamentului corespunzator pana la perforatie (peritonita).

2 răspunsuri:
| Bebitssaa a răspuns:

Buna! Nu se face apendicita din consumul in cantitati mari a semintelor de floarea soarelui, alune sau alte alimente. Cauza principala o constituie un blocaj al deschizaturii dintre cecum si apendice, care favorizeaza contaminarea cu microbi, paraziti, materii fecale sau alte substante ale apendicelui ceea ce duce la o inflamatie purulenta.
Sper ca te-am ajutat!