| TheRobot a întrebat:

Am si eu o intrebare..Ce liceu trebuie aa urmez ca sa devin web designer?

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Poti liceu de informatica sau clasa de mate -info intensiv info la orice liceu teoretic - de preferat unul bun. In plus la sf, liceului dai ex de atestat profesional. ( programator cu studii medii).
la acest profil se face mate si informatica la greu, (ma refer algoritmica si un lumbaj de programare "C" si C obiectual si baze date. dar se "invata din mers si multe alte smecherii gen webdesign si alte maruntzisuri care tin de TIC. Ideea este ca poti studia individual ce te pasioneaza mai mult, in clasele 11 12 ai 7.8 ore de informatica pe saptamana iti dai seama ca daca te tii de treaba iese un it-ist f. bun din tine.
Spre deosebire de alte meserii, cea de programator are nevoie de 2 componente: "cap" si un amarat de laptop. aa, si multa vointa.
Succes!

| TheRobot explică (pentru Ara997):

Buna idee! Dar conteaza neaparat sa lucrez la greu la cel mai bun sau pot sa invat singur? Conteaza neaparat liceul?

| Ara997 a răspuns (pentru TheRobot):

Conteaza enorm mediul in care te dezvoltzi. daca intri la un liceu bun altfel te tii de treaba pe cand la unul slab toata lumea chiuleste si vrei nu vrei ajungi sa semeni cu ei.
Cu lucratul la greu :imagineaza-ti ca alergi ai 2.3 in spate 1.2 in fata, evident tragi tare dai tot ce poti sa-i depasesti.
acum imagineaza-ti ca alegi tu asa frumusel singurel pe un camp. pai la un moment dat te moi, te opresti si zici. ma da alerg singur. ca prostu?!
cat despre profilul intensiv info la un liceu de specialitate ( adica un liceu de informatica tip moisil), acolo toata lumea vorbeste de programare, au biblioteca doldora de carti, toti profii sunt pe felie sa zic asa, te inscriu vrei nu vrei la competitii si olimpiade si concursuri online se lucreaza pe platforme on line gen pb,. campion, infoarena, codeforce etc. adica e treaba serioasa nu amatorism. in plus eu am insistat ca e nevoie de munca individuala in conditiile unui liceu serios, in conditiile astea poti face performanta si manca o paine decenta!

DECI,

6 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Liceul de informatica ar fi cel mai bun dar nu e obligatoriu. Pana la urma conteaza ce stii sa faci nu ce diploma ai.

| TheRobot explică (pentru Dismally):

Deci as putea sa fac filologie si sa merg la facultatea de design?

| Dismally a răspuns (pentru TheRobot):

Da, poti face si facultatea de filologie si totusi sa fii un foarte bun web designer.

| christall a răspuns:

Informatica, dar nu neaparat. Poti ajunge cu orice profil, daca o faci din pasiune.