| Teodorq11 a întrebat:

Buna,am si eu o întrebare,daca vreau sa ma fac ofiter de pregătire sportiva, pot sa fac doar facultatea de sport sau trebuie si facultatea de drept?(daca intru la subofițeri)
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| VENON a răspuns:

Pentru a deveni ofițer de pregătire sportivă, este esențial să ai o pregătire solidă în domeniul sportiv. În general, poți urma Facultatea de Educație Fizică și Sport (FEFS) pentru a te specializa în pregătire sportivă. Aceasta îți va oferi cunoștințele necesare pentru a lucra în acest domeniu, fie în cadrul structurilor militare, fie în alte domenii. Dacă dorești să devii ofițer de pregătire sportivă într-o instituție militară, este posibil să fie necesare cursuri suplimentare în funcție de cerințele instituției respective. Dacă vizezi să devii subofițer și apoi să avansezi în grad, nu este obligatoriu să urmezi Facultatea de Drept. Totuși, pentru a avansa ca ofițer în anumite structuri militare, ar putea fi necesară o pregătire juridică de bază sau cunoștințe legate de legislația specifică domeniului militar. Așadar, pentru a lucra strict ca ofițer de pregătire sportivă, este suficientă Facultatea de Sport, dar dacă vrei să avansezi în grade superioare sau să obții funcții mai administrative, ar putea fi util să ai și studii în Drept sau în management militar. Este recomandat să te informezi direct de la instituțiile militare sau academiile care oferă aceste programe pentru cerințe specifice.