| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare. In lume sunt multe companii de gaming (Ubisoft, Electronic Arts etc.) Am auzit ca pentru functia de game tester nu iti trebuie decat diploma de facultate sau ceva gen, si sa stii bine limba engleza, alte lucruri sut necesare?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Toti tinerii care aud de postul de "game tester" au impresia ca este slujba ideala: te joci opt ore pe zi si esti platit pentru asta.

In realitate, lucrurile stau cu totul altfel. Game testerii nu se joaca ce vor ei, cand vor ei, cum vor ei, pentru placerea de a se juca.

A fi game tester presupune a executa o multime de operatiuni foarte clar stabilite, si de a respecta la litera niste proceduri, niste scenarii, etc.

Iti garantez ca nu are nici o legatura cu placerea pe care o simti atunci cand stai la tine pe canapea si te joci cu prietenii online.

Vei sta si vei loga probleme de genul "sarind peste piatra de la coordonatele x34252-y3241 fiind imbracat cu armura b12hw, personajul ramane blocat in harta."

Nu spun ca este o slujba rea, spun doar ca nu este ceea ce se asteapta multi.