| tyna9617 a întrebat:

am si eu o intrebare la cei care au studiat la facultatea de psihologie sau cei care stiu. Cati ani trebuie sa studiezi psihologiia si in Navodari/Constanta sunt facultati unde inveti psihologia? Daca fac facultatea in Romania pot pleca in alta tara sa lucrez in domeniu asta?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Ai 5 an de studiu in domeniu, 3 ani de licenta+2 ani de master. Poti pleca apoi in alta tara dar pentru ca in Romania psihologia (mai ales psihologia sportiva, cognitiva, criminalista) este in curs de dezvoltare, vei putea gasi usor un job bine platit in domeniu chiar in tara. In Navodari evident ca nu exista facultate de psihologie in schimb exista la Constanta, in cadrul universitatii Ovidius. Sectia de la Constanta nu este tocmai una stralucita, nefiind in top, tocmai de aceea iti sugerez sa alegi Bucuresti (unde de altfel studiaza psihologia mai multe prietene de ale mele din Constanta). Poti sa ramai si la Ovidius (universitate buna de altfel) dar de la Bucuresti vei avea mai multe sanse, mai ales daca iti doresti apoi sa pleci afara (vorbesc de mai multe sanse de a prinde o bursa in strainatate, mai multe sanse de a-ti face relatii in domeniu, etc etc)

| tyna9617 explică (pentru TheAce):

Buna.merci mult, dar am o intrebare, poate iti pare cam stupida, dar cum adica Studii Europene?
NUMAR LOCURI BUGET: 130 - 70 Filosofie
- 60 Studii Europene

1 răspuns: