| Evelinn123 a întrebat:

Bună am și eu o întrebare lucrez momentan la o firmă în Olanda, contractul e nemțesc dar lucrez în Olanda, de câteva zile nu mă simt bine și nu pot merge la muncă aproximativ o săptămână iar acum am primit mail cum ca am primit avertisment ca nu m-am prezentat la muncă deși i-am anunțat și ca dacă nu mă prezint zilele astea o să îmi rețină tot salariul. Este posibil așa ceva să mi se rețină tot salariul pe bagă de medical?

4 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu stiu pe cine ai anuntat si daca ai anuntat in scris.
Tu trebuia sa stii regulile locului in cazuri ca astea.
Trebuia sa mergi la medicul de familie, sa-ti dea concediu medical, sa duci hartia imediat la munca si apoi acasa sa te tratezi.
Inca nu e tarziu, du hartiile la munca cat mai repede.

| Evelinn123 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Normal in Olanda trebuie doar sa suni la un nr de telefon și te pune ei direct în medical
Am mai rămas așa acasă și nu s-a întâmplat nimic doar ca de data asta am rămas mai mult

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Evelinn123):

Pai da, una e 1-2 zile, alta e 1 sptamana.
Tu trebuie sa cunosti foarte bine regulile lor, pentru ca esti straina acolo. Nu te iarta nimeni.

| Evelinn123 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Pai da le cunosc și mi s-a spus dacă rămâneți mai mult vă contactăm telefonic zilnic să vă vedem starea dar nu m-au contactat deloc de ce nu știu pentru ca e prima oară când rămân mai mult