| yuri13 a întrebat:

Am si eu o intrebare mai complicata un pic. Ca sa ajungi organizator de concerte sau sa ai legaturi cu asa ceva (chiar si cu concertele celor din afara) ce facultate ar trebui sa urmezi? Recent am auzit de niste persoane care au fost alaturi de trupa care a venit si a tinut concert si au fost cu ei backstage si la hotel. happy

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Buna!
Ca sa fii impresar artistic, promot-er sau orice are legatura cu impresariatul iti trebuie niste cursuri de calificare in zona asta. Dup cursuri urmeaza sa obtii o diploma care sa ateste ca ai trecut prin scoala care te-a specializat. Cu diploma asta devii impresar artistic. Poti sa-ti faci o companie artistica de impresariat sau poti opera ca persoana fizica. Ministerul Culturii trebuie sa aiba pe undeva pe internet date concrete legate de treaba asta.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu exista facultatea de organizator de eveniment, s-ar putea sa te ajute insa un profil de PR, Marketing ori Publicitate. Ori iti faci propria firma de organizat evenimente si iti creezi relatii in industrie pentru ca nu o sa poti sa te ocupi tu singur de toate detaliile ori dovedesti ca suficiente caliati pentru a lucra la o firma deja existenta, depinde la ce te pricepi atras sponsorizari, facut reclama, logistica, comunicare etc

| Leocerba a răspuns:

Uite, am gasit aici pasii obligatorii http://www.cppc.ro/files/formare/artspect/impresar.html cat costa cursurile, sunt obligatorii asa cum ti-am zis, fara ele nu prestezi, ai date de contact simai vezi si in Registrul Artelor Spectacolului