| PaulAdrian17 a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare. Si pentru intershipuri iti trebuie experienta? Sau la interviu sa ti se puna un milion de intreabari ca si cand ai candida pentru un job?
Eu unul caut de ceva timp de munca si ma duc la interviuri si nimic. M-am saturat! Recrutorii doar stiu sa spuna o groaza de intreabari si la final te refuza. Si cica in capitala sunt oportunitati (eu una n-am dat de ele inca)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic nu îți trebuie experiență la internshiop uri, dar interviuri tot dai să știe compania pe cine ia.

| Cristina12387 a răspuns:

Buna- In cazul in care esti interesat as vrea sa te ajut legat de CV, interviuri si alte aspecte care tin de obtinerea unui job in domeniul dorit. Nu cer bani. Vreau sa fac acest lucru pentru a imi exersa abilitatile in acest sens pentru a imi construi o posibila cariera in consultanta pentru atractivitate in fata angajatorilor.
Eu am trecut de-a lungul timpului prin mai multe situatii dificile legat angajarea mea. Am gasit foarte greu primul job, am avut o pauza lunga in cariera si, dupa cativa ani, am facut si reconversie profesionala. Am depasit greu aceste momente si am invatat multe pe parcurs din experientele mele cu angajatorii. Am inteles ca nu este suficient sa ai abilitati in domeniul de care esti interesat, ci este nevoie si sa stii sa te promovezi in fata angajatorilor. Fara abilitatea te a te vinde este foarte greu sa te bage vreun angajator in seama, mai ales daca nu ai mai lucrat in domeniul respectiv (sau poate chiar nu ai mai lucrat deloc in niciun domeniu).
Daca esti interesat sa discuti (repet, gratuit) cu cineva despre aspecte care tin de angajabilitatea ta atunci mi-ar face placer sa-mi scrii si sa ne auzim. happy

| AlexandraN21 a răspuns:

Buna! Si eu ma confrunt cu aceasta problema. Am absolvit facultatea si nu ma angajeaza nimeni ca n-am experienta, dar cum s-o acumulez daca nici programele de intership nu ma angajeaza? Mda, eu una m-am resemnat, dupa terminarea masterului clar nu o sa mai stau in Bucuresti ca nu sunt mult "oportunitati" precum se spune.