| Suzana2 a întrebat:

Am și eu o întrebare... sunt înscrisă la facultatea de economie și administrarea afacerilor, profilul finanțe și bănci. Problema este ca eu sunt angajata și nu am fost decât doua zile când am avut liber la facultate... m-aș duce zi de zi dar nu am cum pentru ca stau in chirie și trebuie sa muncesc ca sa ma întrețin. Știți cumva, or sa ma dea afara ca nu am fost? sad

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tot ce-i posibil. Odata ce te-ai angajat, exista un program de lucru care trebuie respectat.

| Bondarel99 a răspuns:

Ca sa dai examenele trebuie mai intai sa intri in examene, totusi timpul nu e pierdut, unii profesori ii baga pe toti in examen chiar daca nu au fost niciodata la cursurile lor, altii au pretentia sa ai un anumit punctaj din timpul anului. Nu poti sti ce fel de profesori ai. Insa din ce am vazut eu profesorii apreciaza cand te duci sa vorbesti cu ei si le explici ca lucrezi, majoritatea vor intelege, nu te sfatuiesc sa lipsesti si atat si apoi sa te prezinti direct la examen, nu e frumos asa. Mergi si vorbeste cu fiecare profesor.
Daca tu nu te prezinti in sesiune vei fi propusa pentru exmatriculare si chiar exmatriculata, daca te prezinti chiar daca nu iei examenele, le vei putea da in sesiunea de restante.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineintles ca poti sa pierzi anul, odata ce nu te-ai prezentat la cursuri si nici la examene.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Se refera la locul de munca, sa nu o dea afara, nu la facultate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

De fapt, este vorba de facultate, sa nu o dea afara pentru ca nu s-a dus deloc la cursuri, ceea ce-i logic de fapt, odata ce la munca se duce tot timpul, fiindca are nevoie de bani sa se intretina.

| Suzana2 explică (pentru Violleta2022):

Inca nu au început examenele. Vor începe de luna aceasta. O sa fac tot posibilul sa ajung acolo. Pe 9 ma voi duce ca sunt liberă. Doar voiam sa știu dacă ma puteți ajuta cu un sfat cum sa procedez sa fie totul bine

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Problema este virgula pe care nu a pus-o. Asa am inteles eu.
„Problema este ca eu sunt angajata și nu am fost decât doua zile când am avut liber( ) la facultate..."

| Violleta2022 a răspuns (pentru Suzana2):

Mergi la secretariatul facultatii si intereseaza-te, ca este posibil sa fii deja exmatriculata, daca ai atatea absente.

| Frank51 a răspuns:

De ce iti complici viata? Unii profesori au pretentia sa fi prezent si au un tabel cu numarul de prezente, atat la seminarii cat si la curs. Sa nu mai zic ca daca ai laborator si nu ai fost niciodata 100% nu intrii in examen. Incearca sa alegi o facultate fara frecventa daca tot vrei facultate.

| Raducons a răspuns:

Nu te da petru ca nu ai fost la cursuri.dar daca nu megi la seminarii care sunt obligatorii si nu iei examenele, nu vei btine numarul de credite necesar pentru a trece anul si atunci urmeaza exmatricularea, Gaseste o solutie ca sa mergi cat mai des la facltate, De preferat ar fi sa nu renunti la scoala ar fi gresit dupa parerea mea.

| Suzana2 explică (pentru Raducons):

Știu dar trebuie sa și lucrez ca nu ma pot întreține altfel

| Raducons a răspuns (pentru Suzana2):

Stiu dar pentru ca este o facultate la zi, trebuie sa participi si la cursuri.Incearca la o firma care iti permite sa lucrezi schimbul 2 si 3 chiar si 1 cand ai zi libera, poate te descurci, o multinationala sustine un student de tipul asta, incearca sa vezi ce zic.