| Bogdyrur a întrebat:

Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste studiile universitare. Termin liceul cat de curand si mi-ar placea o cariera in "industria" publicitara, adica sa concep sau mai bine zis sa vin cu idei pentru reclame sau pentru promovarea unui produs/marca etc.
Intrebarea e: Ce facultate trebuie sa urmez pentru a putea activa in acest domeniu? Termin un liceu Economic si am informatiile de baza in ceea ce priveste marketingul, ce ar fi mai indicat sa suplineasca cunostiintele actuale si sa le imbunatateasca?

Răspuns Câştigător
| taviyamato2 a răspuns:

O licenta in marketing urmata de un MBA de la o univ. BUNA. In general e bine sa combini un MBA cu un master in marketing, asta voi face, vreau sa iti spun altceva, e bine sa citesti cat mai multe carti ( vei avea la facultate suficiente cart ) doar ele te vor ajuta, trebuie sa ai imaginatie, imaginatia e mult mai importanta si iti aduce satisfactii gratuit, e mai importanta decat o diploma. si nu trebuie sa iti fie frica de munca, incepe de jos, dar nu renunta la visele tale, daca o iei de jos nu inseamna ca vei ramane tot acolo, nimeni nu te pune sef din prima, asta nu inteleg multi, folosesteti imaginatia chiar daca incepi de jos cum se spune... succes

2 răspunsuri:
| adic22 a răspuns:

Daca crezi ca te potrivesti pe aceasta meserie, ar trebui sa urmezi o facultate sau o sectie de Comunicare sau Relatii Publice. Vei gasi asa ceva si la Universitate, si la SNSPA si la Spiru Haret si probabil si la alte universitati. Nu vei invata cum sa ai idei (acelea trebuie pur si simplu sa le ai happy, ci cum sa le transmiti corect si coerent unui public larg.

| mixxjim a răspuns:

Cred ca ti-ar fi cel mai la indemina sa faci facultatea de marketing, la ASE, si apoi faci un masterat eventual pe creatie/comunicare publicitara. daca nu-ti gasesti de lucru in domeniul publicitar, macar mai ai sanse si in alta parte;) in plus, uite ca se mai organizeaza niste cursuri gratuite in acest domeniu pentru studenti, sa urmaresti sa prinzi si tu un curs dupa ce intri la facultate http://www.studentul.info/......rints.html
chestia e ca in acest domeniu te angajeaza daca ai talent, mai putin conteaza domeniul studiat si ei cauta minti "vioaie", libere, care sa nu fie umplute de tot felul de chestii teoretice care pot limita imaginatia :) deci liber la imaginatie si succes!