| Miiihaaa1234 a întrebat:

Am si eu o problema. Imi plac mult limbile straine.di as vrea sa fac o facultate pe asa ceva. Stiti ce meserie as putea avea dupa? Inafara de profesoara. happy

Multumesc mult! big grin

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Cunoscand o limba straina bine, si sa o folosesti in mod direct, ar fi cele de:
1. traducator (autorizat sau nu) - asta se ocupa cu scrisul

2. translator (autorizat sau nu) - asta se ocupa cu traducerea orala simultana

De preferat ar fi daca ai putea sa faci o facultate care sa iti asigure un viitor mai bun. Iar limbile straine sa le pastrezi ca un hobby pentru tine.

Motivul este ca poti sa faci orice daca cunosti cateva limbi straine. De ce sa te limitezi doar la a traduce?

| Teardrop a răspuns (pentru cristimihailov):

Pentru că poate n-o pasionează altceva, sau nu e în stare, sau nu se simte în stare. Ce naiba, trebuie să fie toţi doctori în fizică cuantică? Ce-i cu mentalitatea asta?

| cristimihailov a răspuns (pentru Teardrop):

Stii foarte bine ca nu era vorba de doctorat. Dar ce poti sa faci cu faptul ca stii teoretic bine o limba straina?

Poti sa o vorbesti doar in Romania si sa faci traduceri/interpretari din si in Romana. Apoi poti sa ii inveti pe altii limba romana sau cea straina.

Sau eventual mai poti face meditatii, dar tot profesor se cheama.

Daca te angajezi intr-o multinationala doar cu facultatea de lingvistica foarte departe nu vei ajunge. Pur si simplu pentru ca nu esti calificat sa faci mai mult decat sa duci hartiile la xerox si inapoi.

Asa ca, nu e vorba sa faca ceva extraordinar, e vorba sa faca orice mai specializat.

Faptul ca nu stie ce sa faca acum... din pacate este iarasi alegerea ei. Ce alege acum o sa ii marcheze toata viata.

| Teardrop a răspuns (pentru cristimihailov):

Da, poți să faci traduceri, poți să te fagi ghid, pot să faci orice altceva. Nu înțeleg de ce aveți mentalitatea.

Toată lumea trebuie să ajungă departe? Toată lumea trebuie să facă inginerie, IT, medicină și arhitectură? Dacă nu îi place, ce vrei să facă?
Mentalitatea ta e atât de greșită încât n-am cuvinte să exprim.

Trebuie să cauți să fii cel mai bun în domeniul tău, nu să-ți faci treaba de mântuială. Ești zugrav? Fii cel mai bun din oraș! Ești electrician? Fii cel mai priceput. Ești funționar la salubritate? Fii cel mai harnic!

Tu când ești bolnav la cine preferi să apelezi? La un doctor "mediu" care e "nu ceva extraordinar" sau la cel mai bun dintre ei?

De-asta merge aşa de rău în ţară, că nu mai există mentalitatea "să fiu cel mai bun în domeniul meu". Toţi au o facultate făcută, da' habar n-au despre ce e vorba.

7 răspunsuri:
| All4QuestionS a răspuns:

Translator.

| TheSweetDeath29RO a răspuns:

Pai poti deveni traducator.Se castiga destul de bine...

| YeonPark a răspuns:

Poti fi traducator, interpret. Insa limbile straine vor fi tot timpul cautate, iar daca tu ai cunostinte, in orice vei incerca sa sa te angajezi, acesta va fi un atu. Nu foarte multa lume, din cei care au terminat o facultate profeseaza exact pe profilul facultatii facute. Cine stie, poti ajunge sa lucrezi intr-o firma, la o multinationala, pentru ca oriunde este nevoie de experti in limbi straine.

| IoanaToy a răspuns:

Traducator