| amela a întrebat:

am si eu o problema: vreau sa ma inscriu la o a 2 facultate pentru ca ce fac in prezent nu ma atrage de nici o culoare, as dori sa merg in bucuresti la politehnica la Facultatea de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor, acum sunt la Facultatea de Drept, pot gasi mai usor o meserie in domeniul inginerie? si mai e o problema parinti nu ar dori sa ma lase sa plec in alt oras vor sa ma tina langa ei, sa ma cntroleze mereu, cum as putea sa ii cnving sa ma lase sa plec avand in vedere ca nu mai e asa mult timp pana la admitere. Va rog ajutati-ma

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Din mai multe motive, e foarte dificil sa-ti dea cineva vreun sfat in situatia data; in primul rand ca nu exista nicio certitudine ca ai putea gasi un loc de munca mai usor ca inginer decat ca absolvent al Facultatii de Drept.In conditiile in care industria noastra a sucombat aproape in intregime,asa cum se intampla si cu agricultura, e greu de spus ce ar mai avea de facut un inginer chimist astazi; dar nici in avocatura, magistratura nu poti patrunde cu usurinta fiindca respectivii profesionisti s-au constituit intr-o casta greu penetrabila.Asa incat, diplomele de absolvire risca sa devina simple hartii fara valoare.Cunosc foarte multi absolventi care lucreaza,dupa absiolvirea unor facultati precum chimiae industriala,geografie,filosofie si chiar management si care si-au gasit de lucru in domenii care n-au nicio treaba cu pregatirea lor; cei mai multi au devenit vanzatori, magazioneri, mici functionari.Cred ca poti razbate intr-un loc de munca potrivit pregatirii numai daca esti extrem de bun sau daca ai pile.Singurul domeniu care mai absoarbe absolventi pare a fi invatamantul, dar si acolo se reduc posturile in urma desfiintarii de scoli.Vezi,deci,ca e foarte greu sa te sfatuiasca cineva.Si,intrucat aceasta este situatia,cred ca sprijinul familiei este vital pentru orice tanar la inceput de drum. Daca vrei, poti merge la alta facultate, dar sansele ca ea sa-ti asigure un loc de munca sunt egale cu cele pe care ti le ofera facultatea actuala.Cu regretul ca tinerii de azi isi fac loc in viata mult mai greu, iti doresc numai bine.

| simona223 a răspuns:

Vorbeste deschis cu ei si zile ca ai crescut si este vorba de viitorul tau (deci daca iti doresc un vitor cat mai bun ar trebui sa te lase)