| madutzik11 a întrebat:

am si eu o rugaminte. va rog ma ajutati si pe mine cu un exercitiu la matematica? sunt in clasa a 11 a. este un sistem format din 2 ecuatii: x^y-y^x=0 si 2^x-4^y=0. am incercat sa il rezolv, dar nu ajung la nicio solutie. multumesc

Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

Nu, am gresit. Nu e buna rezolvarea. Incearca sa o rezolvi cu logaritmi sa vezi ce-ti iese.

Mai am o idee.

Stii ca x^y=y^x=z.

Scriem x^y ca log in baza x din z si pe y^x ca log in baza y din z.

Si pe urma sa incerci sa scrii a doua ecuatie in functie de niste logaritmi.

Desi, daca nu merge, presimt ca x e 4 si y e 2. Pentru ca, daca inlocuiesti in prima relatie, o obtii pe a 2-a si da 0.

1 răspuns:
| dracidus a răspuns:

Din prima ecuatie reiese ca:
x^y-y^x=0

x^y=y^x

Reiese ca x=y

Faci substitutia in a 2-a ecuatie

2^x-4^x=0

2^x=4^x

Cel mai probabil, in cazul asta, x=0. Reiese ca x=y=0.

Insa, 0^0 nu are sens (asta reiese din prima ecuatie). Combinand asta cu x=y=0, reiese ca ecuatia nu are solutii.