| georgy_7464 a întrebat:

Am terminat facultatea in 2008 si pana acum nu mi-am gasit de munca, as vrea sa stiu daca dupa atata timp pot sa-mi bag somaj? Multumesc

2 răspunsuri:
| Mihai03 a răspuns:

Lol? Din cate stiu ca sa-ti bagi somaj trebuie sa fi lucrat undeva cu contract de munca! Somer devii dupa ce ai lucrat undeva...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti, deoarece ai depasit cu foarte mult perioada in care puteai solicita indemnizatia de somaj.
Potrivit L. 76/2002 trebuia sa te inscrii la AJOFM imediat dupa terminarea studiilor, pentru a fi luat in evidenta si daca in termen de 60 de zile nu iti gaseai loc de munca atunci ti se acorda indemnizatie de somaj pe o perioada de 6 luni. Imi pare rau de tine, dar trebuia sa te interesezi imediat dupa terminarea facultatii. Numai bine!