| Almora a întrebat:

Buna. Am terminat in aceasta vara profesionala (ospătar/chelner). Am optat in a mă transfer la profil economic, am făcut cererea însă când am întrebat din ce dau diferențele au spus că mă suna ei. Ați putea să-mi spuneți in ce consta aceste diferențe? La ce materie/materii?
Funda!

Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

Da, au spus că te sună ei pentru că probabil nu se știe dacă îți aprobă cererea.

Și eu sunt în aceeași situație, doar că am terminat profilul de bucătar.

Ne vor suna pentru a ne spune dacă sunt sau nu aprobate verile și cererile și probabil tot atunci ne vor spune ce materii se dau la diferențe.

( Eu am ales sa merg pe turism ).

Problema e că dacă nu ne aprobă... rămânem și fără liceu din nou, încă 1 an. Și să pierdem încă 1 an e cam nasol...

Avem avantaj că am fost la profesionala, dar am primit diplomă de 10 clase deși am făcut 11. Iar acum la liceu vom face din nou a 11a.

Din pacate nu îți pot răspunde la intrebarea cu examenele de diferență pentru că nu știu ce se va da la tine. Ce știu e că și eu va trebui sa dau la Turism diferențe, dar la Turism e mai simplu din punctul meu de vedere...

| Almora explică (pentru Anonimul151):

E bătaie de joc să pierdem încă un an... Ar fi ok sa avem o a doua opțiune macar, nu stiu. Dar la turism ce diferențe se dau? Sau nu știi nici tu încă? happy

| Anonimul151 a răspuns (pentru Almora):

Da, chiar ar fi bătaie de joc. Dar oricum este pentru ca am făcut 3 ani de liceu, dar noi avem diploma practic doar de 10 clase în loc de 11. Din păcate, asta e sistemul de învățământ din România.

Da, si la Turism și Alimentație se dau diferențe. Eu am ales Tehnicean in Hotelărie pentru că alta variantă nu aș fi ales. As fi mai avut varianta de Tehnicean in gastronomie, dar dacă am deja calificare de bucătar am zis sa am alta diferită...

Din păcate, suntem generația care de a intrat în clasa 0 suntem bătaia lor de joc. ( Cum suntem prima generație de clasa 0 ).

Eu unul, sincer m-am săturat de sistemul asta de învățământ. Am avut și probleme, nu din cauza mea ci a lor. am apelat la consiliul elevilor și nimeni nu a făcut nimic.

Eu m-am străduit sa am media asta anul asta, și acum sa fiu pus și eu și alții în situația asta care nu e prea plăcută. Eu unul mă stresez prea tare până primesc răspunsul...

Dacă e și negativ... Nu știu ce va fi. Sper să nu fie cazul și să fie ok.

Mi s-a zis sa încerc la alt liceu dar la altul nu sunt locuri deloc, nu îmi plac profilele.

Acum ce o fi, nu știu. Sper sa fie bine pentru toți cei care suntem în astfel de situații...

Era bine dacă mai aveam o a doua opțiune dar...

Din păcate suntem ținuți în suspans, pentru că nu vor să aprobe câteva cereri.

Si dacă tot sunt puține locuri și mulți care doresc arcfi mai trebuit sa facă o clasă în plus.

Dar nu "se poate". Mai bine spus "Nu se dorește". Că de putut, se poate.

Nu știu, dar dacă o sa fiu respins chiar voi fi foarte dezamăgit de tot...

Referitor la profilul economic, eu cred și zic că e destul de greu. Ce am făcut noi în a 9 a și a 10 a, a fost simplu. Dar cred că la liceu e cu mult mai greu.

Mie mi s-a zis că abia după 23 se face comisia ( asta mi-au zis în email ). Când am sunat au zis după data de 26. Nici ei nu știu.

Chestia e că să nu îți faci speranțe mari pentru că există riscul să rămâi în afară. Așa cum am și eu și alții șanse... Dar să sperăm că nu va fi.

Eu unul perioada asta sunt foarte stresat, și cu gânduri doar negative în legătură cu asta.

Eu o să sun din nou săptămâna viitoare să văd dacă se știe ceva. Ar fi bine sa suni și tu la secretariat și să întrebi. Pentru că se știe ceva. Și sa întrebi când se va face acea comisie.

Succes și ție.

| Almora explică (pentru Anonimul151):

În aceeași situație mă incadrez. Sunt foarte stresata, mai ales daca chiar va trebui sa pierd încă un an. Nu ne oferă deloc condiții bune, vor sa facem școală, sa terminam liceul, însă ajungem sa stam cu stres că nu mai avem loc și rămânem pe dinafară.
Și da, știu că este un profil greu, însă mi am dorit ceva nou, ceva diferit, ceva să-mi placă cât de cât.
Probabil voi avea mult de recuperat, însă sunt dispusă să trag cât sa ajung la același nivel cu restul.
Mulțumesc mult și îți doresc succes! Sper sa ți se îndeplinească dorința!
Să mă anunți dacă reușești, îți țin pumnii! happy

| Anonimul151 a răspuns (pentru Almora):

Da, efectiv își cam bat joc de noi. Este foarte "greu" să se aprobe niște cereri. Dar, se intampla pentru că e "România".

Și eu am ales Turism și alimentație ( Dar acum Turism - tehnicean in turism ) pentru că la fel am vrut să învăț și ceva nou. Pentru că în acești 3 ani, la practică nu am făcut mare lucru. Pot spune că nu ne au învățat absolut nimic. La ospătari nu știu cum a fost, dar cu siguranța a fost mai diferit...

Știi care e problema? Liceele astea bune își doresc elevi. Dar doar elevi foarte buni. Dacă sunt elevi de 8 - 9 ( medii de genul ) pentru ei sunt slabi. Adică noi care am făcut profesionala, avem șanse sa nu ni se aprobe. Dar dacă vine un elev cu medie f bună de la alt liceu, de la învățământ liceeal îl aprobă. Chestia asta e discriminare. Adică... ei ne cred "proști" doar pentru că am fost la profesională. Deși, între învățământ profesional și liceeal nu știu dacă e mare diferență. Pentru că și noi am avut destul de învățat.

Nu sunt locuri cum e și în cazul meu și al altora, probabil și al tău ar trebui sa facă clase. Adică sunt prea puține clase, puține locuri mulți care vor la respectivul liceu.

Și eu sunt în aceeași situație, mai ales la mate, adică acolo e principala problema. La restul mai ma descurc cumva. Dar pentru că îmi doresc atât de mult, îmi asum chestia asta... Chiar dacă poate îmi va fi extrem de greu, încerc sa gândesc ca voi putea și voi ține pasul.

Pe ei nu îi interesează că noi suntem stresați. Eu chiar le am scris un email în care am scris și asta, că ne pun într o situație dificilă. Dar nu s au stresat să îmi răspundă.

Adică ei ne stresează pe noi. Dar dacă noi sunam, le trimitem emailuri nu le place. Pentru că noi ii "stresăm" pe ei.

O altă problemă e lipsa de calificări și de profile. Adică și profilul asta de bucătar l am făcut practic din obligație pentru că nu am intrat la liceu. Din cauza dirigintei din a 8 a, care m-a "incurajat" că nu voi putea învăța la liceul unde mi am dorit să merg. Pentru că e "prea greu" pentru mine. Tot acolo am mers pentru că așa am simțit. Și i am dovedit ca se poate dacă îți dorești ceva cu adevărat.

Într un fel îmi doresc și de asta sa fac liceul. Pentru că profesorii din gimnaziu au zis ca nu pot tine pasul, că nu i au bacul că e greu etc. Dar, mă voi strădui oricât va fi nevoie.

Sistemul asta de învățământ, directorii și aș în general în țară asta e nasol rău... Din păcate.

Și eu m-am gândit la profil economic, dar nu am luat în serios varianta asta pentru că e destul de complicat și acolo chiar habar n am din ce se dau diferențele.

Aici pe turism măcar mă va ajuta diriginta care mi-a fost cu materialele.

Mulțumesc mult, la fel și ție. Să sperăm că va fi bine, chiar dacă e greu. Sigur, o să sun prin 26 să văd dacă au aprobat sau nu. Nu sun mai repede că n ar avea sens pentru că imi va zice același lucru. Chestia e că nu știu dacă rezist pana în 26... problema e că trebuie să plec și din oraș săptămâna asta, iar dacă primesc și o veste rea, va fi "minunat". ( de rău ).

Chestia e că la emailul care mi au răspuns mi-au zis data de după 22 sau 23. Iar telefonic după 26.

Când o să sun o să zică după 1 septembrie. Dacă se va întâmpla așa atunci chiar își bat joc intenționat de noi.

O să îți spun când știu ceva, sa îmi spui și tu.

În caz ca nu ți au spus când se aprobă, când se face acea comisie suna mâine la secretariat și întreabă. Pentru că e cel mai bine așa. Să știi măcar cam pe cand a zis ceva.

Diriginta/Dirigintele pe care l ai avut/ ai avut-o nu ți a mai zis nimic? Mă refer că și el/ea poate să te informeze...

Dacă nu e mai ok să te informezi singură. Că dacă așteptăm după ei nu vom știi nimic. Ne vom trezi doar că nu ne au aprobat.

Ce o să zic acum nu știu dacă e real sau nu, dar eu bănuiesc ca examenele de diferență se dau în perioada asta, sau habar n am. Înainte de a incepe liceul cu câteva zile... Sau se dau abia după începerea liceului? Am mai văzut pe aici întrebări că se dau probe de diferență la alte profile... Da, m-am uitat pentru anul trecut la examenele de diferență camd au fost și au fost înainte de a începe liceul cu câteva zile. Am găsit materiile care se dau și la Turism, și la economic. Dacă dorești îți pot trimite aici în privat. Deși nu știu dacă și la tine sunt aceleași materii. Dacă ai avea pe un profesor pe care să îl întrebi ar fi mult mai ok...

| Anonimul151 a răspuns (pentru Almora):

Eu am găsit și pentru turism și pentru economic într un fel la ce se dau diferente. Dar cică sunt pentru a 10 a. Dar noi mergem a 11 a. Deci nu cred ca e ok... Adică se sau diferente din ce materii nu am făcut noi în a 10 a sau cum?

Ma enervează și ca nimeni nu ne spune nimic, și ne vom trezi că avem cinestie cât de învățat cu doar 2 zile înainte de examene...

Ar fi bine sa veri la secretariat și materiile din ce se da ca să începi să te pregătești. Chiar dacă nu știi nimic încă. Preventiv...

| Almora explică (pentru Anonimul151):

Hey. Eu am reușit. Am intrat. Tu? Ai primit un răspuns bun, pozitiv? happy

| Anonimul151 a răspuns (pentru Almora):

Bună, da. Am reușit, am intrat și eu unde mi am dorit. Am dat și diferențele deja. Deci, din fericire e totul ok.

Mă bucur că ai intrat.

A fost o perioadă grea de așteptare..., stres. Dar bine că s-a terminat cu bine și că nu ne au făcut ăștia alte probleme...

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Examenul va fi sigur din matematica "avansati", ca asta nu ai facut tu la ospatar/chelner si asta se face masiv la economic.

| Almora explică (pentru Violleta2022):

Eu am făcut matematica. Diferențele s-au dat din materii pe care eu nu le am făcut și se fac la liceu în a 11a.