| k800gfcgffddsrhtds a întrebat:

Bună! Am tot văzut anunțuri privind nevoia tarii de noi militari voluntari. Din câte am văzut, pe parcursul stagiului de pregătire persoanele care aleg sa facă asta primesc 2.700 de lei pe luna, urmând ca mai apoi sa primească 1500 de lei pe luna, indiferent de locul lor de munca, ei fiind "rezerviști". As vrea sa știu mai multe detalii despre asta... Ce responsabilități, obligații și îndatoriri are o astfel de persoana? Dacă ești rezervist, poți avea afaceri? Exista "îngrădiri" în acest sens? Ce aptitudini presupune acest lucru, pe lângă o stare buna de sănătate? Care sunt demersurile pentru a obține asta? Dacă sunt din Iași, unde și ce ar trebui sa fac dacă m-aș decide sa fac asta? Cât timp ia tot procesul de pregătire și ce presupune acesta mai exact?

4 răspunsuri:
| Aditu94 a răspuns:

Daca te inrolezi ca SGV, iei 1200 lei salariu ca stai acasa si poti sa iti iei si alt job, dar daca esti chemat la unitate in ca de raboi, salariul tau va fi de 3200 lei.ori pe tipul instructiei. oricum.e destul de ok.

| existential a răspuns:

Eu zic sa te informezi mai bine despre nivelul la care se afla armata romana. Nu cunosc personal militari, insa din ce am auzit, dotarile sunt la nivelul anilor 80-90.
Cred ca ar trebui sa iti ridice un semn de intrebare de ce cauta voluntari acum.
In stadiul in care se afla armata romana care ar fi sansele ca un tanar sa devina carne de tun, in viitorul apropiat? Eu zic ca sunt mari.
Informeaza-te si ia decizii in cunostinta de cauza.

Nu te gandi la castiguri banesti, ca s-ar putea sa ai mai mult de pierdut pe alte planuri.

| LittlePoppy a răspuns:

Mergi la Centrul militar din Iasi. Ei te vor informa in amanunt cu toate.
Fiind rezervist, vei putea fi angajat, patron, ce vrei tu.
Te vor chema numai la instruiri si in caz de... "doamne fereste". Dar atunci, vor merge toti. Si femeile care au livret militar dinainte de 1990.

| Saiko93 a răspuns:

Intreaba la sursa cel mai bine. Eu sincer sa fiu am vazut pe net ca da 200 ron daca esti rezervist Acum nu stiu daca ramai cu ei iti da ceva mai mult dupa, e posibil.

Stiu doar la Politie daca e sa fii activat pe post ca nu ai dreptul sa deschizi o afacere proprie. Decat daca te retragi sau te au dat ei afara.