| SummerxD a întrebat:

Anu asta dau examenul de capacitate si vreau sa ma axez pe medic dentist, la ce profil ar trebui sa dau. Stiinte? Si e bine pe ce m-am axact. Adica m-am gandit sa ma duc acolo unde se castiga bani in ziua de azi, si sa ajung undeva unde sa nu fie asa multa chieltuiala. Prima oara am vrut sa ma duc pe mate-info dar nu am situatie financiara buna, si nu am mai vrut. Ajutati-ma. Fuunda. :*

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pentru medic stomatolog cel mai bun profil ar fi stiintele naturii, pentru ca apoi trebuie sa faci medicina. Problema este ca medicina este o facultate scumpa chiar daca esti la buget si chiar daca ai bursa, pentru ca trebuie multe carti, atlasuri anatomice, cursuri etc. care trebuie cumparate si nu sunt ieftine deloc. In plus, ca sa fii medic stomatolog (dentist, cum spui tu) trebuie sa ai bani serios cand termini facultatea sa-ti deschizi cabinetul propriu, pentru ca pentru dentisti nu se asigura locuri de munca.

| 123Stefy456 a răspuns:

Ok. Si eu am fost in aceeasi situatie ca tine. Medicina e o alegere buna, mai ales daca iti place. Si da, cel mai bine e la stiinte pentru ca biologia si chimia te vor ajuta foarte mult. Ce pot sa spun mai mult? Trebuie sa te gandesti foarte bine ce vrei sa faci. Daca esti nesigura, cel mai bine ar fi sa mergi pe mate-info, ca de acolo poti sa te inscrii la orice facultate ( in cazul in care te razgandesti). Succes!