| SoareleSpuneProstii a întrebat:

Buna! Anul acesta trec clasa a12-a. Am urmat un liceu cu profil economic, insa nu prezint interes pentru o facultate de profil economic. Intotdeauna mi-a placut limba romana, citesc poezii, date biografice despre autori si cel mai important invat cu drag la aceasta materie. De asemenea, cunosc limba turca (este a doua limba), ma gandeam ca pe viitor sa urmez Facultatea de Litere- sectia romana-turca.
In ultima perioada am petrecut mai mult timp pe Netflix si am urmarit documentare despre crime/disparitii, imi plac si acestea, astfel mi-a venit idea despre Facultatea de Drept.
Voi ce parere aveti despre cele doua facultati mentionate? Care ar merita mai mult? Ps.sunt din Constanta. Multumesc si astept raspunsurile voastre cu interes!

Răspuns Apreciat de Editori
| zurick a răspuns:

Există atât de multe resurse acum, poți vedea experiența studenților de la ambele la un click distanță.
Dacă am învățat ceva e că nu merită să dai la o facultate pentru că mai mulți cred că e o alegere mai potrivită.
Alegerea trebuie să fie a ta. Caută persoanele de la ambele domenii, atât pe Youtube, tiktok cât și pe PS Students need help, e o pagina de Facebook, scrii acolo dacă vrea cineva de la facultatea X să vorbească cu tine despre facultate. De asemenea, pe grupul fiecarei facultăți poți face același lucru.
Ești la liceu, deci ai acces la psihologul liceului, fă niște consiliere în carieră la el/ ea. Dacă își permit ai tăi, poți merge la un consilier în carieră contracost.
E o decizie importantă care nu-ți spune mai nimic despre viitor, pentru că poți oricând schimba domeniul, dar care va avea efecte asupra cum te simți tu acolo.
Merită mai mult ce te face să fii ok cu alegerea ta.