| Id1122 a întrebat:

Anul acesta voi termina inginerie economica industriala si am facut modulul 1 de pedagogie. M-as putea angaja ca necalificata la un liceu(as vrea sa predau matematica in special) desi ingineria nu e specializarea necesara. La inspectorat mi s-a spus ca pot oricand activa ca necalificat daca institutia accepta. Oare am sanse fara modulul 2(facut la master) si cu ingineria? Cam ce proceduri sunt? Dau funda

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Din cate stiu eu, nu sunt in domeniu, dar maica-mea a fost si mi-au tot trecut printre urechi diverse informatii

in timpul anului nu poti sa intrii intr-o scoala decat daca se elibereaza un post (cineva se imbolnaveste, naste, renunta la post, etc.), moment in care ai nevoie de acceptul scolii (si aici intervin cunostiintele mele mai... intime) in general chestia asta se da ori pe, pile, ori la ceilalti profesori, care vor face ore in plus deci vor fi platiti mai mult, chiar maica-mea la inceputul unui an s-a dus cu inspectorul la o scoala si au numarat orele, si nu iti spun ca urlau sus si tare ca nu au ore libere, iar dupa ce au numarat orele, fara multa intentie a reiesit ca e liber un post si jumatate (deci, daca numarau cu intentie, ieseau libere 2), si asa maica-mea s-a putut angaja acolo

in alta ordine de idei, in fiecare vara/toamna, la scolile unde chiar e lipsa de profesori se dau examen de suplinitor pentru posturile necesare, acum am doua note despre asta:
1. in general treaba e la sate, orasele, etc., NU LA ORASE (maica-mea era dintr-un oras, nu foarte mic dar nici foarte mare, si dupa ce a iesit la pensie s-a angajat la un satuc, unde facea naveta)
2. totusi, asta e vestea buna, daca la examenul de titularizare sunt multi care nu iau 5-ul, la examenul de suplinitori se duc si ultimile bate absolute, am vazut la tembelizor cum s-au dus unii pe, post de engleza, si abia reuseau sa lege doua cuvinte in engleza si cu un accent de te zgaria pe creier.

iar ultima idee e ca in liceu am facut o materie numita "masini electrice"... parca, si care a fost predata de o inginera, chiar nu o sa uit niciodata, pentru ca la bac (pe vremea aia), tipa a fost lasata in sala la supraveghere, la examenul de fizica, pentru ca nu era de fizica, insa era inginera si le avea cu fizica, cat cuprinde, asa ca ne-a ajutat putin... doar putin big grin

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"M-as putea angaja ca necalificata la un liceu(as vrea sa predau matematica in special) "

oare un liceu își dorește un prof necalificat la matematică? (atenție, materie de bac). Categoric NU

| Id1122 explică (pentru sierra1):

Vă asigur că eu,"necalificata", le-aş da clasă multor profesori cu calificare. Nu calificarea te face cel mai bun profesor, ci cum te descurci să explici materia şi cât de dedicat eşti, că ai că nu ai calificare. Poți să ai calificare şi tu să nu ai habar cât e 1+1. Dacă ai pile, ajungi unde trebuie.

| sierra1 a răspuns (pentru Id1122):

"Vă asigur că eu,"necalificata", le-aş da clasă multor profesori cu calificare"

posibil, dar hârtia vorbește. E o condiție obligatorie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îți place să predai matematic, poți lupta să devii prof la gimnaziu.
Matematica este predată foarte prost azi la școală.
Dacă dta cu pasiune pentru mate, reușesti ca la generațiile de elevi care îți vor trece prin mână să le inspiri dragoste pentru mate, soarta acestei țări se schimbă.
Eu am avut prof la univ, el era inginer, dar ne prefa fizică cuantică. Era unul din cei mai buni.
Dacă ești inginer nimeni nu te împiedecă să faci un doctorat în matematică.
Apoi vei fi calificat.