| byby66 a întrebat:

Buna anul viitor va trebuii sa ma inscriu la liceu dar am auzit ca trebuie sa pun 50 de licee pe lista iar calculatorul va alege un liceu. este adevarat? cel mai convingator raspuns are FUNDA.

Răspuns Câştigător
| G a răspuns:

Uite: cu ceva timp inainte se va afisa pe internet ierarhia absolventilor de gimnaziu din fiecare judet. aceasta este o lista cu toti elevii de a 8a, in ordinea descrescatoare mediei de admitere. te cauti in lista si vezi pe ce loc in judet esti. sa zicem, locul 300.
iti faci apoi o lista cu liceele si profilele la care ai vrea sa te duci, si vezi cate locuri sunt la fiecare. sa presupunem ca vrei la filologie simplu, si ti-ai ales 4 licee. fiecare din cele 4 licee are cate 2 clase de filologie de 30 de locuri, in total 60 de locuri fiecare. deci vor fi 4*60=240 de locuri. insa tu ai nevoie de atatea locuri cati copii sunt inaintea ta pe lista. astfel, mai bagi pe lista cateva licee si profile, ca sa ai macar 300 de locuri in total.
pe fisa de inscriere scrii liceele si profilele in ordinea descrescatoare preferintei, de la cel la care vrei cel mai mult pana la cel la care vrei cel mai putin. inainte sa alcatuiesti lista e bine sa te interesezi care a fost ultima medie cu care s-a intrat anul trecut, ca sa vezi cam se sanse ai sa intri.
sa zicem ca prima ta optiune ar fi la liceul X la filologie, iar a doua la liceul Y, tot la filologie. ambele licee au cate o clasa de filo de 30 de locuri. daca vor fi 30 de elevi cu medie mai mare ca a ta care vor opta pentru clasa de filo de la liceul X, tu nu vei mai avea loc acolo si vei intra la Y. daca pentru clasa de la Y opteaza alti 30 de elevi tot cu medii mai mari, vei intra la a 3a optiune, si tot asa.
cel putin asa a fost anul asta la mine. poate se mai schimba metoda. laughing

2 răspunsuri:
| Teresa a răspuns:

Depinde de media ta daca ai de exemplu media 9, 10 posti pune licee care incep cu media 10 si poti cobori un punct ca sa fi sigura ca intri la unul adica licee cu 8, 10 nu neaparat 50 de variante decat daca toate sunt peste media ta
sper sa te ajute pup

| BaronVonBavaria a răspuns:

In primul rand depinde la ce liceu vrei sa intri alea le treci primele pe foaie iar apoi mai pui si tu pana pe la vreo 10 licee 15 cam asa ca sa fi sigura ca intri la liceu dar daca ai medie buna intri la unu din primele trecute depinde de medie astept fundabig grin