| DanTe_4471 a întrebat:

as avea o intrebare. Sunt in ultimul an de liceu, si am o indoiala, as dori sa dau examenul cambridge, dar nu sunt sigur pe mine, adica de ce beneficii mi-ar oferi. Eu unul nu as vrea sa urmez o facultate mai departe, cel putin nu in urmatorii ani, ci doar vreau sa plec in alta tara sa lucrez. Oare acolo o sa am nevoie de acest certificat doar pentru a gasi de lucru in alta tara? Mentionez ca nu vreau sa plec automat dupa terminarea studiilor ci sa deprind putina experienta, apoi sa caut in alta tara, poate aceasta e si indoiala deoarece nu stiu daca o sa mai fie un atuu peste 3-5 ani.

Astept un raspuns, multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

Examenul Cambridge atesta nivelul tau de engleza. Daca vrei sa lucrezi in strainatate probabil ca o sa-ti trebuiasca pentru ca engleza se vorbeste peste tot. De asemenea, CAE si CPE sunt pe viata, ele nu expira. Chiar daca nu ar mai fi un atuu peste 3-5 ani, ar putea fi peste 10-20 de ani. Daca insa vrei sa pleci intr-o tara unde limba oficiala nu este engleza, o sa ai probabil nevoie sa dai si un examen pentru limba respectiva.

| Alex4Yours a răspuns:

Eu te-as sfatui sa mai astepti daca nu esti sigur pe tine cand oi fi sigur pe tine atunci sa faci ceti propui ok bft! sper ca ti-am fost ed ajutorbig grin