| Anet a întrebat:

Buna,as avea si eu o intrebare.As putea sa imi dau demisia din armata fara sa fie necesara prezenta mea directa,de ex sa imi trimit demisia prin fax,posta, etc?nail biting

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Se poate atata timp cat esti angajata acolo. Daca doar efectuezi un stagiu atunci esti obligata sa il si finalizezi. Dar daca esti legal angajata a armatei atunci poti fara nici o problema sa demisionezi chiar si prin sms. Problema e ca daca ai la tine inca uniforme/arme/orice altceva primit de la armata, chiar si telefon mobil sau alte lucruri de genul va trebui sa mergi sa le restitui personal. Daca nu, poti semna actele de demisie si prin fax sau alt instrument de genul. Repet, aceste lucruri merg DOAR daca esti ANGAJATA a armatei (contract de munca pe termen nedefinit, ceea ce inseamna ca acesta poate fi rupt unilateral de oricare din cele 2 parti). Asta desigur daca nu cumva exista vreo cauza contractuala stipulata in contractul tau de munca care presupune penalitati in astfel de cazuri. Iti sugerez deci sa citesti contractul tau de munca desi nu cred ca e cazul.

| Dana211 a răspuns:

Probabil ca se poate dar oricum vei fi chemata dupa aceea acolo sa predai echipamentul si sa semnezi un milion de documente. In plus de asta daca nu ti s-a termiant contractul presupun ca sti ca trebuie sa suporti cheltuielile care s-au facut cu tine.

| Squab a răspuns:

Absolut,cu sigurant...NU!
de aia este armata...e cu militarie laughing.
trebuie sa mergi personal!
DA de ce? iti e frica de cineva?