| NoOne18 a întrebat:

Buna, cat reprezinta consumul in lei la un moped electric cu autonomie 120-150km?
Intreb pentru ca zilnic fac naveta 50 km si voiam sa stiu daca ar fi o idee asta cu mopedul electric.

6 răspunsuri:
| NoOne18 explică:

50 km de la mine acasa pana la facultate

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa cateva luni, bateria se va imbatrani si scade capacitatea (asemanator telefoanelor) chiar si la jumatate.
In acest caz, ori va trebui sa astepti pana ce se incarca din nou (cateva ore), ori sa impingi /pedalezi pana acasa.

| Brizbriz a răspuns:

50km pe zi e foarte mult
foarte probabil te costa mai putin sa iti iei o trotineta electrica si sa folosesti transportul in comun, si ca pretul trotinetei si ca incarcare
in plus la monoped iti trebuie si permis, numar, asigurare, etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste pe aici cateva impresii: https://bit.ly/3uWRdo7

| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de autonomie mai mare de 150 km (declarați „oficial"), cam 200 ar fi ok dacă nu vrei /poți face o încărcare intermediară, fie și parțială.
Costul e nesemnificativ la curent, dar motoreta ar fi cam scumpă...

| RxTx a răspuns:

Aproape nimic gratis
Dar iti recomand sa iti faci asigurare

Sa zicem ca el consuma 3 litri pentru fiecare 100 Km
Daca tu faci 50 km dus 50 intors asta inseamna 3 litri
+ ulei in amestec de 3 lei
+ haine de spalat + camere caucucuri discuri de ambreaj frana rulmenti segmenti se consuma sunt mai multe lucruri de luat in consideratie de exepmu ca acel motor are un nr de ore de functionare el se consuma tot timpul din el cate putin asa ca in maxim 3 ani nu il mai ai
Si pe la moped se consuma uzeaza lucruri pinioane
Si asta trebuie pus la calcul
Ca pe tine nu te costa doar benzina

Sa zicem 25 km dus 25 km intors
Adica 2 litri de benzina
Benzina este cea mai mica problema
Problema este ca se uzeaza motorul ca e din cacaua din antimoniu
Asa ca se xonsuma se uzeaza peste tot acel moped si daca il tii degeaba tot imbatranesre se coc furtune
Iti ia zile din viata sa reglezi carburatorul
Iti mananca nervii aprinderea. Se mai strica releul de incarcare 100 euro minim.se mai stric cdi-ul de 3 ori pe an inca 300 euro si acolo
Mai are cate o belea si trebuie sa platesti pe câte un electrician 100 euro sa descopere ca sa zgariat un fir sa dezizolat
Se mai arde bobina de inductie
Mai trebuiesc schimbate bujii
Se intampla lucruri
Mai busesti cate o masina.
Mai trece câte unul ca mine cu tir-ul pe lângă tine si te stropșește în șanț și îti mai rupi 2 coaste și un picior să te înveți minte să nu mai mergi cu pârțoneta pe drunul cu tiruri
Ca noaptea neagra tu imbragat in negru eu ne dormit de 10 000 km
Hai sa zicem ca te vede un sofer doi trei patru
Dar tu tare norocos vrei sa mai fii fiecare al noulea sofer este beat drogat si obosit ca a condus din Anglia sau Germania fara sa se opreasca pâină în Romània.
Si sa zicem ca nu te-a omorat nimeni in prina zi in a doua zi in a treia zi dsr tu vrei sa ai vieți mai multe de cât pisica!?