| corina_8055 a întrebat:

Buna as dori ca in viitor sa-mi indeplinesc un vis frumos, as putea spune acela de a deveni stewardesa. As fi foarte recunoscatoare pentru un sfat va rog, ca de exemplu: cum as putea face ce as face si daca as putea reusi. Help me please

14 răspunsuri:
| Andreutzzyk a răspuns:

Da iti urez mult succes! Se castiga foarte bine...bravo si urmeaza-ti visul! funda?:*

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Am doua prietene stewardese.De principiu, trebuie' sa urmezi o scoala pentru asa ceva, care te va costa, limba engleza este obligatorie, sa poti conversa cu pasagerii si pilotii. Dupa care, cand gasesti posturi libere la vreo companie, sustii interviul de angajare, dai o testare, faci teste medicale ( nu ai voie sa ai probleme cu vederea)+proba de inot. Mai departe, ai grija ca in avion toata lumea sa respecte regulamentul de ordine interioara (pus centuri, inchis telefoane, prezentare documente la urcarea in avion, etc), ii servesti cu ce vor sa bea sau sa manance, acorzi primul ajutor in caz de nevoie (lucru pe care il inveti tot la scoala). Frecusul e cu pasagerii care nu vor sa inchida telefoanele, cu cei care nu declara ca au probleme medicale si carora zborul le poate dauna, cu cei care vor avea pretentia sa le cari bagajele, cu cei care se urca beti in avion, etc. Avantajul este ca daca prinzi curse bune, o sa vizitezi foarte multe tari, intr-un timp foarte scurt, la low cost ai salariu+comision la ce vinzi in avion, la restul, doar salariu, dar e mai mare. La ambele poti sa avansezi. Singurul dezavantaj mi se pare a fi programul, cu zboruri de noapte si faptul ca, evident, nu poti fuma, daca ai acest viciu. Mie mi se pare o meserie foarte misto, si daca nu ma apucam de altceva, asta mi-ar fi placut. Funda o vreau eu, ca am scris mai mult de doua randuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se gasesc foarte multe informatii pe net. Poti citi bloguri ale stewardeselor (de la ele poti lua ce mai multe info), poti intra pe site-ul de la SSAvC etc.

Dupa cum a mai zis cineva mai sus, trebuie sa cunosti foarte bine limba engleza+geografie clasa a6a(geografia Europei) si a12a(geografia Romaniei).

Cati ani ai? Daca nu esti inca la liceu ai putea alege un profil la care sa studiezi cele doua materii indicate mai sus (filologie ar fi indicat).

Daca aveam cont aici iti lasam un mesaj cu adresa de mail pentru mai multe info.

Sunt cateva articole aici: http://air-confidential.blogspot.com/2010/09/vreau-sa-fiu-stewardesa-1.html
Pe blog gasesti si altele.

Sper ca am fost folositor.

| corina_8055 explică:

Am doar 14 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai destul timp de asteptat.Bafta!

| corina_8055 explică:

Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ne vom intalni.Eu pilot si tu stewardesa tongue

| corina_8055 explică:

Poate

| NickiMinaj a răspuns:

^ Soper...
Sorina : De ce exista o proba de inot? De la inaltimea aia oricum te-ai cam dus dracu daca pici in Pacific.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca in cazul unei aterizari fortate pe apa trebuie sa stii sa inoti pentru a avea grija de pasageri.Asa se explica si de ce in avioane se gasesc veste de salvare, si nu parasutewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ha, ha, ha.Corina are nevoie de raspunsuri care sa o ajute, nu de mistourile tale.

P. s:nu sunt mereu 4 stewardese.Numarul lor e in functie de numarul de locuri din aeronava.

| corina_8055 explică:

Ai vreo informatie scrio mrsmith.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

MrSmith, bina ca ai lasat cercul ala (vezi o intrebare anterioara!)!
Roxa, asa zice la regulament.
Cu ochii, logica e simpla, din pricina presiunii, o sa incepi sa ai dureri.
Ce mai stiu e ca si la Emirate si la Romanica (la low cost) trebuie sa fii pitzi gen. Ah si mi se mai pare nasol asta cu purtatul uniformei...desi pe undeva, poate e mai bine, ca la 4 dimineata nu stai sa alergi prin casa dupa toale si accesorii.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Haide, MrSmith, ca nu sta 12 ore cu tava in mana, iar asta cu tampitii, una din glumele preferate de anumiti pasageri la low-cost este "Vreau si eu 2 mici!"