| JustLikeHeaven a întrebat:

As dori sa imi explicati cat mai clar cum sta treaba cu Passe Compose, l franceza.
Dau test luni si nu stiu nimic.

2 răspunsuri:
| TheMLG a răspuns:

Passe compose = auxiliar (etre la vb de miscare/avoir la vb care nu necesita miscare, conjugate la persoana respectiva)+ participiu trecut al vb. ex: j'ai du

| Daniela_Danieladaniela_1993 a răspuns:

E foarte usor Pentru a forma acest verb ai nevoie de un auxiliar si un participiu trecut auxiliarul este verbul etre (la vrebele de miscare cum ar fi :a dansa a merge a alerga.)sau este verbul avoir cand verbul nu este de miscare(stau, am, vorbesc...)si pui si participiul trecut care trebuie sa-l inveti pentu fiecare verb