| dyana98dy a întrebat:

As dori sa stiu cum se numesc cei care vand la farmacie si cum pot ajunge si eu acolo ( facultatea)? conteaza liceul?
Sau imi puteti spune ce este mai bine platit in acest domeniu.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Este vorba despre asistent/a de farmacie durata studiilor este de 3 ani

http://www.scoalacdavila.ro/

desigur ca vrei sa faci Farmacia 5 ani pentru o viata mai buna si salar bun dar trebuie sa stii cuvant cu cuvant din carti groase de la faculate, medicamente.Nu- este deloc usoara Farmacia :confuzzled:! dar merita pentru ca farmacistii sunt cei mai bine platiti(sector privat) decat medicii care lucreaza la stat pe langa conditiile mizerabile in spitale/policlinici...

din cate stiu, studentii la Farmacie(5 ani) sunt foarte bine pregatiti si nu este loc/timp de distractie mai degraba "tocilari" in timp ce la Asistenta Farmacie(3 ani) nu invata nimic, slab pregatiti, prost organizat(sector)...

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se numesc farmacisti(daca nu stiai). Trebuie sa faci Facultatea de Farmacie.Nu stiu cum sunt platiti.

Răspuns utilizator avertizat
| xBlackUndergroundx a răspuns:

Cred ca fac facultatea de medicina si farmacie.

| Darius001 a răspuns:

Buna! Cel care vinde la farmacie se numeste farmacist si am auzit ca se plateste foarte bine, nu conteaza liceul, dar este o facultate pentru a te face farmacist, a. Succes! Funda?

| Alexandru_Bogdan_1996 a răspuns:

Farmacisti/Farmaciste.Facultate.Sef/a de farmacie.

| amour123 a răspuns:

Buna!
Vanzatorii de la farmacie, se numesc farmacisti, cum spuneau si cei dinaintea mea. Liceul nu conteaza, atat timp cat nu faci o facultate pe o anumita specializare. Nu este neaparat sa faci Facultatea de Farmacie, ai putea face si o postliceala. Daca esti bine platit sau nu, asta depinde de farmacie. Spre exemplu, la farmacia dintr-un sat cu 500 de locuitori, farmacista castiga mult mai putin decat o farmacista care lucreaza in Bucuresti, si, bineinteles depinde de vechimea si de experienta in domeniu.
Ca sa iti alegi o slujba pe viitor, nu te gandi doar la cat de bine/prost platit esti, ci gandeste-te la ce te pricepi si ce iti place tie, ce ai vrea sa faci pe viitor.
O zi buna.