| Dia07 a întrebat:

As dori sa stiu mai multe despre domeniul Peisagistica.-facultate
Ai sau nu dreptul la semnatura dupa ce termini facultatea?! -o faci degeaba?!
Cei care au absolvit, cum va descurcati? V-ati facut firme proprii? In Romania se cauta asa ceva?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu iti trebuie facultate ca sa lucrezi in domeniul asta.

| Dia07 explică (pentru Bondarel99):

:-) deci pur si simplu fac proiecte fara facultate?! Pe langa ca nu esti la subiect, imi raspunzi si tampenii. Pe bune?

| Dia07 explică (pentru Bondarel99):

Macar aveti vreun habar de ceea ce am intrebat?!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Dia07):

Daca vrei sa te apuci sa faci proiecte si esti priceputa nu iti cere nimeni nicio diploma. De asta documenteaza-te singura in domeniul asta, sunt o gramada de carti, nu iti trebuie mers la scoala 4 ani pentru treaba asta, si vezi daca merge treaba.
Iar la facultate nu inveti mare lucru, de obicei aceste facultati sunt teoretice si au o gramada de materii care sunt facute numai sa fie facute.
Iar dupa 4 ani de facultate cand o sa te trezesti ca nu o sa ai de lucru, nu o sa ti se mai para tampit raspunsul meu. Asa ca te rog sa il pastrezi pana atunci. Pe bune acum, 4 ani de facultate ca sa inveti sa amenajezi o gradina? Se gasesc in 2-3 carti mai mult decat te invata la facultate. Mai bine in anii aia te duci la arhitectura si inveti sa construiesti si sa amenajezi case si alte lucruri. Si atunci ai sanse sa iti gasesti de lucru si sa fii platita foarte ok.

Nu ti-as fi raspuns daca nu as fi stiut nimic despre chestia asta, dar asa se intampla cand vrei sa dai un sfat...

| NLS a răspuns (pentru Bondarel99):

Ea se refera la inginer/arhitect peisagist (nu e chiar acelasi lucru cu arhitectul),
si pentru asta iti trebuie facultate (Facultatea de horticultura sau cea de Urbanism, specializarea Amenajarea și Planificarea Peisajului),
indiferent cat de bine sau nu te descurci la proiectat "avioane" prin gradina.

Tu te referi la tehnician, cel care executa.

| Bondarel99 a răspuns (pentru NLS):

Ma rog, contează mai puțin ce titlu ai.
Ce viitor are aceasta meserie in România? Din moment ce in România cine lucrează in domeniul asta e doar priceput și nu licențiat?
Ma refeream la arhitectura care e o alegere mult mai buna, iar peisagistica e doar o parte pe care o înveți acolo (și da, se învata și peisagistica la arhitectura), nu ai nevoie de 4 ani doar pentru asta.
Și nu ma refer la cel care executa, ci la cel care gândește.
Din câte vezi întrebarea ei se referă strict la posibilități de a lucra, nu de a face facultatea din pasiune, deci dacă vrea sa aibă de unde alege și sa nu facă facultate degeaba (cum a spus și ea), eu o sfătuiesc sa mearga pe arhitectura.

Dar nu ma mai bag, oricum eu dau răspunsuri tâmpite, nu?