| Deea_8175 a întrebat:

as dori si eu sa stiu care dintre profilul matematica-informatica si stiinte sociale este mai greu, daca pot spune astfel. Daca ati dori sa-mi spuneti cateva cuvinte despre fiecare v-as fi recunoscatoare! aaa, si inca ceva, de la profilul stiinte sociale as putea urma facultatea de informatica sau imi trebuie neaparat matematica-informatica? Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

3 răspunsuri:
| Anabellasos a răspuns:

Deci clar mate-info este mult mai greu decat stiinte sociale.
Eu sunt la profil uman, filologie.
Aici dintr-a 10a nu mai faci mate, fizica sau chmie, ci o materie ce le intruneste pe toate 3 in una.
La fililogie se face multa romana, limbi straine si istorie.
In cazul in care nu te impaci cu matematica iti recomand cealalta varianta, pentru ca da, poti urma o facultate de informatica.
Facultatile nu tin cont de liceul pe care l'ai parcurs.Doar ca in cazul in care alegi profilul uman, si o facultate de informatica, la facultate va trebui sa te straduesi sa stii tot ce nu ai invatat leget de informatica in acesti 4 ani.
So, poti urma linistita un liceu cu profil unam.Asta nu te va impiedica sa dai la o facultate de real.

Sper sa-ti fi fost de folos happy

| irynnel a răspuns:

Pai depinde de liceu, dar de obicei mate-info este mai greu (in cazul in care nu esti vreun geniu in ale matematicii si informaticii).
Pentru a urma facultatea de informatica (mai exact programare) ai neaparat nevoie de mate-info. Din cate stiu eu la profil stiinte sociale nu se face informatica, doar Tehnologia Informatiilor si Comunicatiilor (word, excel, powerpoint etc.). TIC si Info sunt materii de baza la mate-info si daca vrei la facultatea de informatica iti trebuie profil real, matematica-informatica.

Spor la programare :):)

http://irinelpintilie.blogspot.com/ :)

| Mycutsa a răspuns:

Buna Deea.Poi la matematica-informatica se pune accentul foarte mult pe matematica si informatica. Iar la stiinte sociale faci multa geografie si istorie. Iar facultatea de informatica o poti urma si dupa ce ai terminat liceul cu profilul stiinte sociale, dar iti va fi greu. Daca vrei neaparat sa faci facultatea de informatica ar fi bine sa faci liceul cu profilul de mate-info pentru ca la facultate iti va fi mult mai usor.