| katrynna a întrebat:

As dori si eu un sfat in legatura cu universitatile. Anul acesta trb sa aleg unde voi merge mai departe,dar nu stiu ce oras sa aleg, nu-mi plac orasele mari,aglomerate precum bucurestiul, dar nici cele impanzite de tigani precum craiova. Eu as vrea sa merg in pitesti, mi se pare un oras frumos si linistit. Voi ce parere aveti? Multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sincer parea mea este ori faci facultatea intr un centru universitar serios ori deloc.

| mixxjim a răspuns:

In sistemul universitar, facultatea din Pitesti ar fi precum o debara sau o camara dintr-un apartament - face parte din apartament, e util dar e o anexa banala, care poate disparea oricand si pe unde ajung in general lucruri mai putin importante. In plus, si in Pitesti mi se pare ca e cam aceeasi situatie cu Craiova, ca populatie... Depinde si de unde esti, si de profilul la care vrei sa mergi, dar as sugera mai degraba Sibiul. Daca esti din Olt e mai complicat poate sa mergi la Sibiu, depinde acum si de posibilitatile financiare, dar dintre cele doua Craiova e totusi un centru universitar mai vechi, cu mai multe facultati si chiar cu ceva renume, as indrazni sa spun. Nu te uita ca locuitorii dintr-un oras sunt de-un fel sau de altul, nu ai treaba cu ei, ca nici ei nu au treaba cu tine, tu esti acolo pentru altceva decat sa te preocupi de existenta lor. La angajare sa stii ca angajatorii isi formeaza o impresie daca vad pe diploma "Universitatea din Craiova" si alta daca vad "Universitatea din Pitesti". Eu, personal, ncii nu stiam ca exista si-n Pitesti facultate, de exemplu laughing Deci mergi si fa o scoala ca lumea, dezavantaje sunt peste tot, de tot felul. Succes!

| kentake0 a răspuns:

Sa stii ca cea mai buna alegere este Craiova, acolo este chiar ieftin la camin si sunt unele universitatii chiar cele mai bune din tara. Sau Drobeta Turnu Severin.