| Maria0044645 a întrebat:

Buna! As vrea sa dau la facultatea de Asistente si moase din Craiova,pe asistent generalist! Este cineva la acest departament, ma puteti ajuta cu impresii despre facultate, despre sansele ulterioare de angajare etc

3 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

In Craiova nu stiu, recomand Bucuresti sau Cluj.

| tiberiuer a răspuns:

Salut,
Eu am făcut școala profesională de asistent medical generalist.Am făcut practică în școală (în spital), și mi-am dat seama că nu e de mine meseria asta.Nu am profesat după școală, bani aruncați degeaba.
E o meserie f.f.f dură, să nu-ți pară rău mai târziu că ai dat atâția bani și să nu-ți placă.
Nici nu am putut să învăț să iau sânge din venă cu seringa, să nimeresc vena.
Nu e nimic simplu si usor si frumos la spital ca asistent medical, cum arată prin filme la tv cu serialele alea cu asistenti si doctori! E o "mâncătorie" acolo între femei că majoritatea sânt femei, invidie, vorbe pe la spate între ele că multe umblă cu doctorii.Acolo doctorii sânt D-zeu, au frică asistentele de cei mai mulți doctori că ele sânt sub comanda doctorilor (bărbați mulți) și ajung de își iau niștr impresii și puțoii de doctori tineri când văd câtă putere au asupra asistentelor, (că sânt subordonate ierarhic față de doctori).De aia cele mai multe femei,fete, asistente se și culcă cu doctorii,mai ales ca să-și asigure liniștea la lucru,să nu fie muștruluite, criticate, atacate din orice motiv că n-au făcut cevat corectnnecesar pacientilor, că n-au pregătit bine, etc, etc.Doctorii (bărbați) acolo,in spital sânt ca "royalty", adică regi,prinți si asistentele sclavetele.Un stress incredibil pe cele mai multe, săracele, acolo!
Plus că trebuie, de exemplu, să cureți rănile, degerături, puroaie, la boschetarii care sânt aduși iarna de Salvare de pe stradă cu degerături, puroaie,păduchi,mirosuri de-ți întorci mațele, si puroaie si rani ulcerante de curatat dezinfectat, plus stresul cu doctorii,șantajul,intimidarea,hărțuirea,bullyngul doctorilor bărbați mai ales față de fetele care nu vor să se culce cu ei, de ajung fetele tinere asistente să se culce cu ei ca să scape mai ușor de ei! Le-a dat dracul putere mare bărbaților doctori în spital, asistentele trebuie să fie la dispoziția doctorilor,sub Comanda lor, ca in armată și s-au șmecherit, orice ar face asistentele nu e bine nimic, până nu le cade la pat că asta urmăresc majoritatea, câțiva bărbați la câteva zeci de femei,aproape că-și fac harem fiecare, fără glumă!
De aceea de la stres multe săracele se refugiază în mâncare, să-și ia consolarea,prin mâncare,se îngrașă f. multe pe fond nervos, mănâncă să-și omoare stresul,frica,disperarea,si pâna la urma toate le pică la pat printilor,regilor doctori,ca nu reziste zi de zi ele la atâta hărțuială,bullyng,si caută calea usoară de scăpare!
Fugi cât încă poți, fată dragă, fugi, nu te băga sclavă sub comanda printilor,regilor doctori tineri sau bătrâni! Nu merită ciubucurile pacienților pentru o viata de sclavie si puroaie,sânge,muci, flegme, mirosuri, care trebuie curatate de tine ca asistentă daca nu este infirmiere disponibile,. Fugi cât mai poți, cât încă ești liberă să alegi NU.
Viata din serialele de la tv e o fictiune totală, asa m-a pacalit si pe mine de am facut scoala aia, ca am vazut serialele cu dr.Gray, cu doctor...etc.Sânt toate minciuni romantate, sa ajuti pacientii, să pui suflet pentru. omul în suferința care iti va fi recunoscator, minciuni! viata de la spital e alta, până nu am "trăit" acolo, 2 ani de practică prin toate sectiile nu am stiut!
Un sfat, cel mai sincer pot sa-ti dau: fugi, nu te du acolo.Salvează-te!

| Maria0044645 explică (pentru tiberiuer):

Inteleg ca asta se intampla in spitale, dar poti lucra asistent oriunde, cabinete de familie, clinici etc, nu neaparat la urgente in spital.