| CBunazioiu a întrebat:

As vrea sa dau la facultatea de Chimie din Timisoara. Am auzit ca admiterea trebuie data doar din Chimie (anorganica/organica) care consta din niste intrebari grila. Mai trebuie sa iau meditatii la chimie pentru asta? Mie mi se pare usor si nu cred ca trebuie sa iau meditatii dar vreau sa aud si parerea voastra.
Multumesc anticipat!
Funda

4 răspunsuri:
| awspam a răspuns:

Pai hai sa vedem daca stii ca eu uite imi bat capul cu chimia si am nevoie sa inteleg o treaba
deci am 3.16g A care ard si rezulta 2.688 dm3 de co2
cu o densitate a aerului de 2.91g/mol
sti sa imi spui de ce se foloseste Vm la aflarea C din A?

| awspam a răspuns (pentru awspam):

M = densitatea aerului x masa aerului
adica 2. 91x28.9 =44g/mol
dar aici nu mai inteleg
de ce 22.4L CO2... 44g CO2
3. 688L CO2... x CO2
ca sa scot 5.28g CO2
nu intelg

| awspam a răspuns:

C=12 O=16x2 adica na, stiu asta dar Vm de ce se foloseste?

| CBunazioiu explică (pentru awspam):

Nu stiu in ce clasa se fac chestiile astea Eu sunt in a 10-a. Eu ma refeream ca e destul de usor un test grila si poti sa compari variantele si sa iti dai seama care este raspunsul corect si am vrut sa stiu daca trebuie sa mai iau meditatii ca sa intru la facultatea de chimie sau pot sa trec cu brio si fara sa le dau....ca daca trebuie sa fac meditatii sa stiu cand sa incep