| Bodale_Ady_1997 a întrebat:

as vrea sa intru la un profil la medicina dar nu le stiu pe toate care mi le poate enumera si sa-mi sugere unul!
Dau funda primului raspuns!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La medicina nu se intra pe profile, toti studentii au acelasi profil, cu exceptia celor de la stomatologie.
Specializarea se face doar dupa terminarea facultatii, prin rezidentiat.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La medicina exista doar doua facultati (profile): medicina generala si medicina dentara (stomatologie). Sunt atat de diferite, incat e usor de ales.

| MaliciousDeath a răspuns:

La Cluj, de ex, universitatea are urmatoarele facultati, cu departamente diferite:http://i.imgur.com/td6zGny.png
La cea din Bucuresti:http://i.imgur.com/Edk9OWE.png
unde exista o alta facultate in care au inclus toate specializarile care nu au legatura directa cu medicina si care au o durata de studiu mai mica(3-4 ani):asistenta medicala generala,moase,tehnica dentara,balneofiziokinetoterapie si recuparare.
La med. dentara nu prea ai de ales mare lucru,iar medicina generala trebuie intai s-o termini si dupa sa te specializezi in ceva concret, gen pediatrie, oftalmologie, cardiologie, endocrinologie etc.