| TamaraHorvath a întrebat:

Aş vrea să mă angajez la o firmă de curierat dar prima dată trebuie să devin PFA. Nu sunt sigură, ce riscuri presupune asta în 2018? Merită?
Mersi anticipat!

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce fel de pfa cu norma sau fără norma și depinde de cât încasezi.

| TamaraHorvath explică (pentru suntserios):

E vorbă despre o firmă de curierat pe bicicletă cu normă fixă, 1100-1900 lei net lunar.

| suntserios a răspuns (pentru TamaraHorvath):

Nu ai inteles.
Eu ziceam de tipul de PFA. Ca sunt PFA uri pe care le deschizi la norma de venit si unele la norma reala in functie de cum iti calculezi veniturile.

Pe scurt, PFA la norma de venit presupune o suma fixa, conform CAEN ului pentru care iti deschizi PFA ul, si raportat la suma aia iti platesti taxele la stat. Daca tu castigi peste sau sub suma aia tu platesti aceleasi taxe.

PFA ul la venit real inseamna ca platesti taxe si impozite raportat exact la ceea ce incasezi si ramane ca si profit in urma deconturilor.

Oricum un PFA fara o adresa la care sa ai sediul nu iti poti face. Si daca nu ai nicio proprietate trebuie sa gasesti pe cineva care sa iti faca un contract de comodat pentru sediu social.

| gheorghe699 a răspuns (pentru TamaraHorvath):

Nu inplica niciun risc,nu te incadrezi ca PFA, esti sub pragul ce se impoziteaza, asa ca chiar nu ai de ce sa iti faci probleme, daca nu ma crezi poti merge la fisc sa te lamureasca, la 1900net lunar. poti calcula; cat vine pe an +deduceri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curieratul e prosper. Poti sa avansezi.

| Raducons a răspuns:

De ce trebuie sa devii Pfa daca vrei sa te amgajezi sau vrei sa faci o firma de curierat daca este asa este bine, Incearca, orice este greu sa faci si presupune ceva riscuri, dar au riscat multi si le merge bine.

| TamaraHorvath explică (pentru Raducons):

Nu, eu vreau să mă angajez la o firmă care există deja doar cu condiţia că trebuie să devin PFA iar familia mi-a spus să am grijă cu chestiile astea pentru că dacă ceva nu-i în regulă, n-o să pot să plătesc datoriile nici în 5 ani.

| Raducons a răspuns (pentru TamaraHorvath):

Nu inteleg de ce tebuie sa devii pfa, te angajezi si gata doar postasii nu sunt pfa. Daca ti se pare riscat gaseste alta activitate, nu suna bine ceva in ce spui.

| gheorghe699 a răspuns:

Nu presupune riscuri suplimentare...riscuri obisnuite pentru un curier,, posibile accidente de circulatie, incidente cu cei cu care intri in contact cand livrezi ..etc.PFA,trebuie sa devi, sa ai cont sa ti se poata vira banii pentru serviciile pe care le face, pentru a se deduce cheltuieli etc.

| TamaraHorvath explică (pentru gheorghe699):

E vorbă despre o firmă de curierat pe bicicletă cu normă fixă. Pe mine mă interesează ce riscuri presupune PFA-ul în general. Eu încă trăiesc acasă cu părinţii mei şi mi-au spus să am grijă la ce semnez şi ca să nu o folosesc adresa noastră pentru că dacă ceva nu-i în regulă, pot să creez probleme...

| Vioreldb a răspuns:

Nici un risc.
Fa Pfa si angajeaza-te linistit.
Platesti impozit din salariu si totul e ok.
Nu te speria de firma ca eu o am din 2007 si atata timp cat esti cat poti de corect totul e in ordine.

| TamaraHorvath explică (pentru Vioreldb):

Sincer, mi-e frică doar din cauza că adresa nu e pe numele meu şi nu vreau să fac probleme pentru părinţii mei.