| anonimcurajos a întrebat:

Buna! As vrea sa ma inscriu in Anglia la facultate,si am nevoie de cateva informatii. Imi puteti spune cateva facultati de acolo,care sa nu fie bazate pe matematica,biologie,fizica sau chimie,deoarece nu ma inteleg bine cu ele deloc laughing Imi place sa lucrez cu copiii,imi place foarte mult ideea de own business /afacere proprie,si imi place extraordinar de mult limba engleza. As vrea niste exemple de facultati si daca ati putea sa imi spuneti si cate ceva despre inscriere,ar fi minunat. Multumesc mult, dau FUNDA.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai bani, te poti inscrie la orice facultate din lume, dar trebuei sa fii constienta ca te costa tot:
- facultate, cusuri si examene 20-30 mii euro PE AN
- cazare, masa, imbracaminte, tarnpsport, telefon, intertinere - in jur de 1500-2000 euro pe luna

Este cineva care te poate suporta financiar 3-4 ani cu sumele astea?

| anonimcurajos explică (pentru Violleta2022):

Da,eu ma pot intretine deja, dar vreau sa fac si o facultate acolo in paralel!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimcurajos):

Nu cred ca ai inteles, ai cumva venituri de 30-40 MII de euro pe an, sa poti face o facultate in Anglia, pe banii tai?

| anonimcurajos explică (pentru Violleta2022):

Da.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uiatt sa-ti spun, pentru a te inscrie la o facultate in strainatate ai nevoie de atestat de limba engleza IELTS or Cambridge. Testul costa in jur de 300-35 euro si se poate da la Ambasada Marii Britanii din Bucuresti.
Certfificatul asta este obligatoriu si eliminatoriu.

| zilog a răspuns:

Trebuie sa ai 3000 euro pentru a face actele
iti trebuie sa inchiriezi o camra casa pe numele tau de preferat intr-un oras de provincie ca sa platesti putin pe chirie
Apoi obtii drept de munca in tara respectiva
mergi la un job macar 1 an si platesti taxe si impozite
apoi te inscrii la facultate

IN GENERAL EI AU IZGONIT TOTI STUDENTII STRAINI DIN TARA LOR PENTRU CA SAU SATURAT DE EMIGRANTI si mai ales de o anumita rasa cred ca sau saturat ei asta este parerea mea persoanala
si ca sa scape de rasa respectiva dint ara lor au luat decizia sa ii zgonesca pe toti strainii in tarile lor
chiar daca oamenii aceia plateau 60 000 euro / an taxe pentru facutate

| FlorenceFlo a răspuns:

Daca ai settled status ai aceleasi drepturi ca English students. Ai access la student finance si maintenance grant. University of Manchester sau Leeds sunt super. Aplica prin UCAS si contacteaza universitatiile pentru procesul de inscriere.