| Thomasshelby a întrebat:

Bună!
Aș vrea să merg la o facultate de economie/afaceri și aș vrea să știu cum e.
Pentru cine a terminat sau încă face o astfel de facultate, indiferent ce profil (Contabilitate, finanțe bănci, marketing, managment, afaceri internaționale, etc.):
E mult de învățat? Se face matematică avansată? Se găsește ușor loc de muncă după terminarea facultății? Te poate ajuta să îți faci deschizi propria afacere? Dacă îți găsești un loc de muncă cam care sunt salariile?

Aud la foarte mulți oamenii că facultățile de economie/afaceri sunt țepe, că dacă vrei să faci bani mai bine mergi în altă parte și că locurile de muncă sunt plictisitoare.

Aș vrea să știu dacă merită să termin o astfel de facultate. M-am gândit să merg pe Marketing sau Management. Îmi e totuși teamă că s-ar putea ca la final diploma de absolvire să nu mă ajute cu nimic.

Răspuns Câştigător
| gabriela2201 a răspuns:

Am absolvit in 2012, la 21 de ani Economie teoretica la ASE urmata de un master in finante corporative si un job la KPMG. Dupa 3 ani de lucru ca auditor mi-am dat seama ca rutina din corporatie nu ma duce nicaieri si am inceput sc.sanitara AMG, pe care am absolvit-o. Imi place mai mult sa contribui la starea de bine a unui om decat sa "lucrez" pe PC ceva ce nu imi aduce nicio bucurie; stai intr-un birou inconjurat de cativa colegi si unul pe post de "manager" mai plafonat si nervos decat tine.
E mult de învățat? =Da, dar nu e greu, nu pp efort ca la medicina/inginerie.
Se face matematică avansată?=nu, si doar in primul an, exceptie cibernetica si poate contab.
Se găsește ușor loc de muncă după terminarea facultății? se gasea acum cativa ani, acum nu cunosc.
Te poate ajuta să îți faci/ deschizi propria afacere?=fara pile si relatii nu
Dacă îți găsești un loc de muncă cam care sunt salariile?=se incepe cu minimul pe economie si creste dupa 8 luni.

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

Da, fac. de business sunt tepe... daca le-ar merge atat de bine profilor nu si-ar pierde vremea invatand niste necunoscuti reteta succesului financiar.

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

Fiecare profesie/meserie are neajunsurile ei, cred ca oriunde se gasesc oameni care sa iti puna piedici dar e de preferat sa studiezi un domeniu precis mai inainte de a studia management. Nu toti au sansa lui Tuta de ex. (no hate) sa cunoasca oamenii potriviti si sa fie angajati pe post de primari dupa ce termina management.

| Thomasshelby explică (pentru gabriela2201):

Mă gândeam să merg poate pe Marketing. Să lucrez câțiva ani în domeniu pentru a prinde experiență și să îmi deschid propria afacere. Mă gândeam în special că îmi pot face relații/conexiuni prin facultate și că de ce nu, îmi pot cunoaște partenerii de afaceri din facultate. Consideri că ți-ai făcut relații în facultate? Sau poate ai cunoscut oameni cu care ai lucrat mai târziu (sau poate doar ai legat relații strânse de prietenie cu colegii de facultate)?

| gabriela2201 a răspuns (pentru Thomasshelby):

Eu am cunoscut oameni cu care am lucrat mai târziu in special la master.dar cum am scris, mi-am dat seama ca domeniul nu e de mine. Pe langa bani consider ca iti trebuie chiar dinainte de facultate sa fii inscris macar ca voluntar in vreo companie de renume, pentru ca de teoria din facultate nu intreaba nimeni la angajare, sunt notiuni vechi.