| Sh4adow a întrebat:

Buna, as vrea sa stiu ce posturi pot obtine in armata (sunt mate-info intensiv si as prefera sa fie un post bazat pe informatica) si ce academii militare ar fi sugerate pentru acele posturi.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu liceu poti fii un simplu soldat.
Cu o academie militara terminata, poti fii locotenent.
Informatica nu-ti ajuta prea mult in armata, poate doar ca telegrafist, dar asta poate sa o faca oricine este indemanantic.

| sierra1 a răspuns:

Facultatea de Sisteme Informatice și Securitate Cibernetică

așa-i că sună bine?

dar ca să prinzi un loc, trebuie să "mănânci cartea" (din care dai examen)

https://mta.ro/facultatea-c

| doctorandus a răspuns:

Poți fi hacker/antihacker la armată sau SRI. Bănuiesc că trebuie să faci o facultate de informatică și pe urmă soliciți un post la armată/SRI.

| Mavni a răspuns:

Un singur om cunosc care a prins un astfel de post. Dar era "toba" de carte. Stia despre calculatoare, programe si altele, mai mult decat stiau insasi creatorii lor.