| MicaMiceMils a întrebat:

As vrea sa stiu o parere despre facultatea de istorie.Cat este de greu? Este mult de citit? Este o facultate interesanta avand in vedere aca am terminat un profil real? Ce perspective de viitor ai?

3 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

"Cei ce nu invata din istorie sunt condamnati sa o repete.Istoricii sunt condamnati sa priveasca neputinciosi cum se intampla." am citit undeva, candva. Daca ai terminat real de ce vrei sa mergi pe uman? Eu nu vad prea multe perspective ca istoric, decat daca esti suficient de bun sa gasesti finantari pentru proiectele tale de cercetare si fara un doctorat in domeniu nu prea oferi credibilitate pentru finantare.

| sabrina103 a răspuns:

Este greu daca nu-ti place sa citesti. Este foarte interesanta, insa sin experienta facultatii cei mai pregatiti boboci erau umanisti, realisti aveau mari probleme cu cititul unei cantitatii mari intr-un timp scurt; redactarea eseelor iarasi e o problema. Insa sunt destui care supravietuiesc si chiar ii depasesc pe cei cu stiinte sociale. Trebuie sa-ti placa.

| xesusn a răspuns:

La facultate de istorie e mult de tocit si trebuie sa ai memorie buna ca sa tii minte anii si evenimentele.E interesanta dar depinde spre ce ramura te indrepti. Daca ai terminat profil real e buna dar nu prea iti recomand pentru ca nu se fac prea multe ore in liceu. Cele mai bune joburi se bazeaza pe profilul real.
Dar daca iti place poti sa dai.