| theStar a întrebat:

as vrea sa stiu si eu la ce facultate trebuie sa dau pentru a ajunge medic de familie? Sunt eleva la un profil uman acum...ma intrebare daca ar fi posibil sa excelez in domeniu si cam ce salariu primeste un medic debutantbig grinmc

5 răspunsuri:
| nutzu' a răspuns:

Pai dai la o facultate de medicina... iar medicul debutnt primeste un salariu in bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

[ca o continuare a mesajului de mai sus]
... de parcă ai primi salariu în picioare-n fund.

| clawss a răspuns:

Desigur trebuie sa faci facultatea de medicina specializarea medicina generala! eu sunt la un profil de stiinte sociale si vreau sa dau la medicina specializarea pediatrie! salariul nu stiu cat este dar nu te astepta sa fie mare! medicina o faci doar daca iti place si simti ca e pentru tine! daca nu gasesteti domenii mai bine platine ca medicina! faculteatea de medicina dureaza 6 ani + rezidentiatul intre 3-7 ani depinde pe ce te specializezi! intrarea se face pe baza concursului de admitere si depinde de facultatii obiectele la care se da acesta!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La medicina. Da, poti excela ca medic de familie. Vei debuta ca rezident, iar un rezident de anul I pe medicina de familie, primeste aproximativ 780 de lei pe luna plu bonuri de masa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca deja te intereseaza salariul, Doamne fereste, nu as vrea sa fiu pacientul tau.ma gandeam ca vrei sa lupti cu moartea, cu boala, cu suferinta oamenilor pentru ai alina si insanatosi.treaba ta cum ajungi. dar daca unul ia otrava si tu ii pui diagnosticul pneumonie iar asta moare pe drum, dupa cum am vazut la stiri... e clar.