| DracuPeTrotineta a întrebat:

Bună!
Aș vrea să vă întreb: Credeți că merită să renunț la un job cu un contract pe 3 luni? (am 3 saptămâni trecute deja, dar șefa ne rupe zilnic cu un target care pur și simplu nu e realist pe pandemia asta!) Sau mai bine stau și aștept să treacă așa cu chiu cu vai și doar refuz să mai semnez prelungirea la finalul celor 3 luni?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie, respectiv daca ai nevoie de bani si nu poti gasi alta sluba atunci vei continua pana la expirarea actualului contract pe perioada determinata.
Daca ai nevoie de bani si nu gasesti alt loc de munca atunci ar trebui sa continui.

| DracuPeTrotineta explică (pentru Ioandelasal):

Da, aveți dreptate. Ar trebui să cântăresc bine situația și să nu mă arunc decât când e sigur că mă pot angaja în altă parte. De bani nu aș avea nevoie disperată, mai am ceva pus în economii cât să-mi ajungă până mă angajez în altă parte (cam o lună - două). Mulțumesc frumos!

| DracuPeTrotineta explică (pentru Ioandelasal):

Cred că v-am răspuns în secțiunea greșită, vă rog să mă iertați. Am pus ca răspuns la propria întrebare în loc de replică la răspunsul dumneavoastră. Voiam să vă mulțumesc pentru opinie.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau baiat? Ce varsta ai?

| DracuPeTrotineta explică (pentru CristiDinBucuresti):

25 f. Jobul a fost obținut printr-o schemă clasic românească de genul "are cautare un post liber la sucursala cautare, dacă tot vrei să câștigi bine, de ce nu te duci?" și (ca fraiera - serios, la vârsta de un sfert de secol ai crede că știu mai bine de atât) te duci și îți dai seama de ce nu prea stau angajații și de ce tot caută dacă "se câștigă bine".

| Legion7X a răspuns:

Salut!

Ce să spun. Stai și tu cât poți. Si dacă ți se pare greu în ceea ce faci poți renunța. Dacă nici contractul nu este satisfăcător măcar, munca să fie cel putin mai ușoară. Părerea mea.

Acum Depinde ce faci, la locul de muncă.

| DracuPeTrotineta explică (pentru Legion7X):

Mulțumesc pentru răspuns. Voi cântări opțiunile.

| zilog a răspuns:

Daca scoala nu ti-a placut
Barimi munca sa iti placa

Iti meriti soata daca te-ai dus sa fii sclav de buna voie si nu ti-ai facut o firma sa iei tu alti sclavi la randul tau

Asta e capul face capul trage invatare de minte.

Data viitoare mergi la o scoala invata o meserie apoi pune in practica pe dirma ta ce
Te-au invatat aia acolo

Daca nici meserie nu veei nici munca nuniti ppace
Mergi da in cap ca puscariile sunt libere mai ales acum iarna iti dau ai cazare mancare stai si tu la caldurica peste iarna

Poti sa faci chiar un abonament sin treaba asta cum vezi ca se apropie iarna mergi furi ceva te baga la pucarie si iti da drumu primavara

| DracuPeTrotineta explică (pentru zilog):

Auzi... cu munca nu am nimic, nu mă feresc de ea (și după 3 luni nu m-ar deranja să lucrez fizic atât timp cât fac ceva ce nu mă face să mă simt prost). Dar ce facem noi în mediul de vânzări de credite nu e muncă, e milogeală cu speranțe de clienți mult mai mari decât potențialul realist.

Apropo, a-ți câștiga un ban nu înseamnă că ești sclav, chiar dacă nu ai o poziție de șef. Ești un om simplu. Iar acești șefi pe care tu îi vezi ca pe niște ființe superioare... majoritatea sunt, la fel, oameni simpli (cu excepții extraordinare - mă gândesc că e o experiență inedita să lucrezi cu cineva ca Bill Gates, Michelle Obama sau Jack Dorsey).

Așa că nu băga atitudinea de internet troll, te rog, că "sclavii" ăștia se ocupă de atât de multe lucruri mărunte din viața ta încât nu ți-ar veni să crezi. Apreciază-i puțin.