| TheAndra95 a întrebat:

As vrea si eu mai multe detalii despre PR = Public Relations = Relatii cu Publicul. Ce facultate trebuie sa urmezi? In ce consta meseria respectiva? In ce domeniu trebuie sa ai cunostinte avanstate? Cu ce are legatura?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Pr-ul este in fapt un expert in publicitate drept pentru care domeniul in care trebuie tu sa ai cunostinte avansate e publicitatea, caruia i se alatura comunicarea dar si alte notiuni de baza din domenii precum jurnalismul, literatura (trebuie sa stii de exemplu sa formulezi comunicate de presa), social-media (trebuie sa te descurci bine in acest domeniu, de la facebook, twitter, yahoomail pana la uneltele google apps si google alerts). Notiunile clasice de web-design sunt si ele necesare, la fel cum e necesara putina pregatire in management (in conditiile in care doresti sa fii un PR Event Manager si sa te ocupi de organizarea de evenimente, pe diverse segmente). Un PR este un specialist in comunicare si publicitate si in general isi ofera serviciile unor companii, cluburi, localuri sau persoane publice, pe care le promoveaza. Pe agenda de lucru pot aparea trimiterea de comunicate de presa catre presa, conferinte de presa, stabilirea unui unghi de abordare pentru o reclama si realizarea ei, organizarea de evenimente, etc. E o meserie extrem de frumoasa, bine platita si creativa. Poti urma cursurile sectiei de publicitate din cadrul facultatiilor de jurnalism ( exista la Cluj si Bucuresti, poate si in alte orase) sau cursurile facultatii de Stiintele Comunicarii cu un master mai apoi pe PR. Mult succes!