| IoanaAnghel24 a întrebat:

Buna! Ca sa faci un serial sau un film trebuie sa fii producator? Sau poti face asta si daca esti regizor?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Depinde ce inseamna in viziunea ta "sa faci un film".

Un film nu este facut de un singur om. Este facut de regula de un studio care apartine unei companii care apartine unui conglomerat care aloca un buget pentru acel film. Din acel buget se angajeaza toti oamenii care vor fi implicati in producerea filmului, de la regizor pana la ultimul figurant. Acesti oameni raspund in fata reprezentantilor studioului, adica a oamenilor cu banii.

Dar daca un regizor are suficienti bani sa produca un film fara sustinerea unui studio, atunci nu-l impiedica nimeni sa faca asta.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Producatorul este un antrepenor, care angajeaza pe cei care se ocupa de realizarea filmului.
Este asemanator cu un antrepenor in constructii, care angajeaza /sub-contracteaza alte firme si specialisti, fiecare cu atributiile lui.

| sierra1 a răspuns:

Dacă regizorul are bani, il produce el, dacă nu, se roagă pentru finanțare - ghici la cine?

| Zuzu1991 a răspuns:

Poti sa fii regizor, actor, producator si antrenor de oina in acelasi timp

insa, un film se face NUMAI de catre producator, ca poate fi si regizor, nu conteaza... practic producatorul e cel care vine cu bugetul (banii lui, imprumut, gaseste investitori) si stie pe cine sa angajeze in pozitiile cheie a unui film: regizor, casting (care apoi v-a gasi actorii), decoruri, costume, etc. el cumpara/imprumuta/inchiriaza echipamentul de filmare si gaseste studio/locatii de filmare