| MadRaven a întrebat:

Bună,
Cam cât câştigă un profesor universitar de limba română?
Mulţumesc.

8 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Ca saajungi prof trebuie sa fi intai asistenapoi conferentiar apoi profesor universitar.salariul creste constantsi depinde de numarul de ore, daca facultatea este privata sau de stat

| MadRaven explică (pentru thalyslly):

Păi cam până unde ajunge?

| thalyslly a răspuns (pentru MadRaven):

Care din ei >Asistentul putin pana in 12 milioane, conferentiarul cam 16 si proful peste 20 dar depinde de numarul de ore

| suntserios a răspuns (pentru thalyslly):

Astea sunt salarii de profesor de liceu. Un profesor universitar care a trecut prin toate etapele (asistent, sef de lucrari, conferentiar, profesor) poate castiga si peste 70-80 milioane. Daca mai scoate si ceva contracte de cercetare poate castiga si mai mult

| thalyslly a răspuns (pentru suntserios):

Se referea la un profesor de romana.
tata e prof universitar si credem ca nu a luat in nici o luna 70 de milioane

| suntserios a răspuns (pentru thalyslly):

Un profesor universitar cu 15-20 ani vechime are o grila minima de salarizare de peste 3500 ron si ajunge la 7000 ron maxima. Na acum variaza foarte mult in functie de vechime si universitatea unde preda.

| MadRaven explică (pentru thalyslly):

Bună,
Păi şi cum a ajuns profesor universitar?
Am citit undeva că e nevoie să fi publicat diferite cărţi, articole şi să ai muncă în cercetare.
Am nevoie de cât mai multe detalii laughing Mă bate gândul să dau la Litere, dar se spune că nu ai din ce trăi dacă dai acolo.
Mulţumesc.

| thalyslly a răspuns (pentru MadRaven):

Pai tata are vreo 20 si ceva de carti publicate + articole
si a dat si ceva examene