| anonim_4396 a întrebat:

Cam ce facultăți iti asigura o calificare bună cât și un loc de munca sigur si de ce nu si bine platit? Astept cat mai multe păreri.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Alege-ți tu singur una despre care știi că:
- îți place
- poți să o termini
- îi faci față
- vei fi tare de tot în domeniu la absolvire

| Ionut58282856 a răspuns:

Daca ai face ce iti place ai fi stiut deja ce sa faci acum nu maine

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate nu-ti asigura loc de munca! Dupa facultate, este problema ta sa alergi la interviuri, sa participi la concursuri, ca sa poti lua un job.
Din pacate, asta este procesul normal prin care trec toti.
Este de doru ori mai greu cand esti proaspat iesit din facultate, cand stii teorie dar nu ai pic de practica si desii vrei sa muncesti, se prefera cei cu experinta. Bineintels ca la un moment dat apare si oportunitatea pentru tine, pe care o iei. Alteori, iei de munca ce gasesti, daca esti dispaerat sa ai un servici si continui sa te uiti dupa joburi pentru care ai facut o facultate.
Stiu persoane care au terminat nu 1 facultate, chiar doua si tot nu-si gasesc de munca, pentru ca, nu apar zilnic joburi.
Deci, loc de munca assigurat nu exista!

| gogonel444 a răspuns:

Teologie!
Acum lasand gluma de o parte, alege ce crezi ca ti-ar place ti-e. Fa un mic research inainte, documenteaza-te putin despre mai multe domenii si vezi care ti-ar putea place. Daca muncesti mult (te remarci prin abilitatile tale) in foarte multe domenii vei fi platit bine, iar locul de munca sigur nu cred ca ti-l asigura facultatea, aici e vorba de firma angajatoare, de colectivul de munca, de tine, etc...