Întrebare recomandată | Winners10 a întrebat:

Cam ce salarii au angajatii din benzinarii gen Lukoil, OMV etc in anul 2017?

1 răspuns:
| Alexul99 a răspuns:

Media venitului mediu brut lunar/ angajat in Lukoil Romania este 2.461 de lei (670 de euro), cu aproape 230 de euro mai mare decat salariul mediu brut national contabilizat de Institutul National de Statistica pentru luna martie. Circa 81% din angajatii Lukoil Romania lucreaza in cele 300 de benzarii de pe piata locala, sub forma de operatori si sefi de statie.

Venitul mediu brut lunar al unui operator de benzinarie este de 1.350 de lei (370 de euro), in vreme ce un sef de statie incaseaza un venit mediu brut lunar de 2.761 de lei (750 de euro), cu peste aproape 11% mai mult decat media pe societate.Comparativ, salariul mediu brut lunar din industria petroliera s-a plasat anul trecut la 2.071 de lei (565 de euro), in crestere cu 36% fata de anul precedent.
sursa : http://profesiionline.zf.ro/......ameni.html