| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai bună metodă prin care să îţi găseşti de lucru in Germania sau Anglia? In site-urile de pe net chiar si cele mai populare nu am deloc incredere pt că sunt f multe ţepe.

7 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Cea mai buna metoda nu exista, este totul la risc.Pana si cei chemati de rude au sfarsit tragic, da cei care gasesc oferte de munca pe site-uri, care de multe ori sunt facute pentru a pacali oamenii.Totul tine de noroc.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Printr-o agentie de recrutare, verificata in prealabil. Depinde si de domeniu.

Pentru Anglia poti consulta gumtree.co.uk pentru oferte de angajare!

| pufulescu a răspuns:

Pe site-ul Eures, dar trebuie sa stii limba tarii in care mergi! Acolo sunt adunate aproape toate ofertele de munca din tarile UE, ma refer la locurile libere publicate prin agentiile de munca ale statelor respective. Nu ca ar fi imposibil sa iei teapa si acolo, dar discuti direct cu angajatorul, elimini faimosul tepar... intermediarul roman. https://ec.europa.eu/eures/page/homepage?lang=ro

| Rodica25 a răspuns:

Buna,nu cred ca exista o metoda prin care sa faci asta,daca vrei sa faci asta trebuie sa o faci printr-o metoda care sa-ti inspire incredere, cre ca ai vazut fel si fel de cazuri in care oamenii au fost mintiti, ba chiar mai mult cazul unor fete care au ajuns in ultimul hal pe acolo,(batute, obligate sa se prostitueze, sclave)...sunt cazuri reale care se intampla si la ora actuala,sa stii ca viata e grea in strainatate, nu am simtit pe propia piele insa am multe cunostinte plecate prin afara si le este foarte greu, departe de tara ta e ca si cand ai fi intr-o alta lume, sa stii ca oamenii care trec pe langa tine pe trotuar nu au sangele tau de roman, mai mult exista discriminari si altele...

| HomeAlone2223 a răspuns:

Vă mulţumesc pentru răspunsuri! Rodica ştiu şi eu cum e cu străinătatea, ştiu prea bine tocmai pentru că mi-am luat şi eu un fel de ţeapă în trecut şi vreau ca de data aceasta dacă va fi să plec să plec cu contract in regulă şi fără nici-un risc. Si acum sunt cu soţul, in trecut am fost pe cont propriu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.tpu.ro/......-lucrator/
Citeste ce am scris aici daca vrei si ai timp, este totul 100% real, asta ca sa nu crezi ca prin afara sunt "MEGA/HIPER" salariile, ca necalificat vorbesc. Te vei duce si tu pe risc logic, ca niciunde nu este totul 100% garantat, mai si risti uneori.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca vei intra pe site-urile din Germania sau Anglia pentru un loc de munca, acolo nu gasesti tepe precum exista in Romania. Cu toate ca in Germania daca nu cunosti limba germana, sansele sunt slabe de a-ti gasi loc de munca. Incearca in Anglia unde iti va fi mai usor daca bineinteles si engleza. Se castiga bine in fabrici.

Mult succes!