| Kate1828 a întrebat:

Bună! Care este diferența dintre o postliceala acreditată și una care nu este acreditată? Se poate să fac doar un an de postliceală și după să mă transfer la facultatea de medicină? Prefer răspunsuri de la cei care au urmat această școală.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O postliceală acreditată este recunoscută oficial de Ministerul Educației și garantează un anumit nivel de calitate și standardizare a programelor de învățământ. În general, o postliceală acreditată poate fi mai valoroasă pentru angajatori și poate fi necesară pentru anumite cariere sau domenii. Dacă dorești să te transferi la facultatea de medicină, va trebui să îndeplinești cerințele de admitere ale acesteia, care pot varia în funcție de instituție. Este posibil să existe opțiuni de transfer pentru studenții care au absolvit o postliceală acreditată, dar recomand să verifici cu fiecare universitate în parte.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferenta priveste examenul de finalizare a studiilor si eliberare a diplomei, doar cele acreditate au aceste drepturi.
Cele autorizate provizoriu pot organiza doar admterea si studiile pana la terminare.
Nu te poti transfera de la o scoala postliceala la facultate, pentru a intra in primul an de facultate trebuie sa sustii admiterea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil un asemenea transfer, una este o scoala de meserii si alta este o facultate!
Transferurile se pot realiza numai intre scoliile de acelasi fel.