| teutzza a întrebat:

Buna
ce aptitudini trebuie sa am ca sa fiu stewardesa?
nicaieri nu gasesc ceva exact
de ex:pe un site zicea ca trebuie sa stiu minim 9 limbi straine si pe altul una...
va rog ajutati-ma!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Pentru a fi stewardesă trebuie să urmezi nişte cursuri care ţin vreo 3 luni la Academia de Aviaţie, şi cursurile depăşesc în total 3000 de euro. În primul rând trebuie să fi sănătoasă tun, altfel ai făcut degeaba cursurile. Înălţimea este şi ea importantă, de obicei se cere să ai 2, 12 m pe vârfuri şi cu mâna ridicată. Nu trebuie să ai chiar 1, 70 cum ţi-au spus ceilalţi. Unele companii acceptă şi de la 1, 58 în sus. Nu trebuie să şti 9 limbi străine, doar engleza e obligatorie, dar orice altă limbă ştiută e bine venită. Engleza trebuie să o şti la perfecţie. Nu sunt acceptate tatuajele la vedere, şi cam atât. A, şi am înţeles că şi înotul este o probă. Eu cred că trebuie să fi inspirată, istează, comunicativă să ai 'priză la oameni'.

| Sadop a răspuns:

Pentru a avea aceasta meserie trebuie sa ai in primul rand peste 18 ani ( la unele companii este peste 21 ani ), sa fii prezentabila, sociabila, destul de inalta ( limita difera de la o companie la alta, dar in jur de 1.70 cm), sa fii o fire calma si nu in ultimul rand sa-ti placa ceea ce faci. Trebuie sa stii 2-3 limbi straine (2 avansat si 1 mediu ) si sa stii sa innoti bine!
Bafta!

| dyanagabryela a răspuns:

Din cate stiu iti trebuie 2 limbi straine si peste 1. 70cm, sa fi sociabila si serviabila. Daca nu ai frica de inaltime si iti pastrezi calmul in situatii esti perfecta pentru aceasta meserie. Sper ca te-am ajutat.