| saresipiper a întrebat:

Buna, ce ar putea face oamenii ajunsi la o anumita varsta (a doua) si nu au avut venituri, din motive medicale sau nu? Sunt anumite conditii medicale care, chiar daca nu-s grave, te fac incapabil sa ai un job sau un program de viata sau exista oameni care pur si simplu nu au avut sansa sa lucreze undeva.
Sunt curios ce pot face pentru a trai, sa nu ajunga practic in strada?
Fara hate va rog!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se casatoreste cu cineva care are suficiente venituri /avere, din care sa-l/o intretina si sa mosteneasca suficient.

| johnnny123 a răspuns:

Raspunsul variaza de la caz la caz, nu exista o solutie universala pentru ca nu toti oamenii se confrunta cu exact acelasi set de probleme. La ce "conditii medicale" te referi? Si ce inseamna mai exact "nu au avut sansa sa lucreze undeva"?

In principiu, cu exceptia unui handicap foarte grav sau a unor circumstante cu adevarat catastrofice, nu vad niciun motiv pentru care un om nu ar putea sa-si castige existenta prin munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e o intrebare buna, si eu m-am gandit la asta. Cred ca intra in schema ajutorul social? Ma gandesc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asistenta sociala
Sunt atatia care stau de voie in programe sociale
In rest pot sa lucreze cu capul daca nu sunt apti de munca fizica
La aventuri fiecare cu cat poate
Nu toti vrem sa ne culcam cu un harem de femei sau sa sarim cu parasuta
Deci nu vad de ce ar vrea unul cu probleme la inima sau paralizat