| TreiSurori a întrebat:

Buna,
ce cariera as putea face in Romania desi nu prea e posibil - ma refer ce job as putea face? Eu am inclinitatii artistice dar...arta in Romania...oh go on.
Un sfat please?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

In Romania pe timp de criza e greu. Daca esti la Bucuresti, ai o sansa sa ai sansa sa gasesti mai multe joburi in domeniul acesta, ori pe langa studiile la facultate, poti face o mica afacere proprie, precum bijuterii handmade, tablouri, etc, sa-ti faci un blog, sa participi regular la targurile handmade care se organizeaza in capitala si in alte orase. Iar dupa terminarea facultatii daca ai modulul pedagocic, vrei nu vrei, accepta salariul care este acum si intra in invatamant, ti-as sugera la o gradinita se castiga mai bine fata de o scoala. Nu conteaza ca e de stat ori privata. Acum 3 ani cand am predat la gradinita, luam 10 lei per copil, pe luna imi revenea in jur de 1200 lei. Cat si din timpul facultatii poti preda la o gradi, iti ia din timp numai 1-2 ore de dimineata de predat, in rest toata ziua e dedicata tie.

Succes in cariera!

P.S. Dupa terminarea facultatii, daca te pasioneaza tehnica dentara care intotdeauna a ramas banoasa oriunde te-ai duce, o poti urma, cu toata ca materia e grea, dar si o meserie frumoasa!

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faci ceea ce iti place si lucrezi in alt domeniu daca nu gasesti pe profilul tau, exista solutii pentru fiecare problema.

| TreiSurori explică (pentru mgtow):

In Romania nu prea ai de ales...

| mgtow a răspuns (pentru TreiSurori):

E pentru ca multi pleaca dincolo si aici raman posturi libere, si eu caut in continuare un post pentru sofer pe tir si daca cativa mi-au zis ca nu e de munca asta nu inseamna ca nu voi gasi, am sanse oricum sa plec cu un om pe extern tot am gasit pana la urma daca mi-a zis sa plec cu el cand am toate actele in regula.

| MihaelaDart a răspuns:

Ai inclinatii, depinde ce anume: in arta dansului, in arta teatrului, in arta plasticii, in arta muzicii... Poti lua o bursa in strainatate si te vei profila in tara doresti. In Romania, oricum arta in general nu este apreciata, din cauza si a posibilitatilor materiale a populatiei.

Eu sunt artist plastic, fost profesor de arte in tara vreo 6 ani, am vrut sa ma perfectionez pentru ca imi placea foarte mult pictura iconografica bizantina si am facut cursuri de specializare in Grecia la Meteora, cu toate ca nu m-am mai intors in tara. In pictura se cere foarte mult si in Irlanda, cu toate ca salariile sunt total diferite, poti alege Franta, desi cursurile sunt foarte scumpe, la un curs de perfectionare in vitraliu ajungea in jur de 3000 euro acum 2 ani, in Norvegia poti merge pe pictura erotica, piata este deschisa foarte mult si sunt cereri. Cauta pe internet ori direct la facultati burse de studii in strainatate!

Bafta!

| TreiSurori explică (pentru MihaelaDart):

Eu am spus ca vreau in Romania, sunt in Italia unde am lucrat ca designer vestimentar.
Cand eram mica imi doream sa fac teatru - din clasa I pana in a 5a am luat cursuri, am participat la concursuri si am castigat dar apoi cand am crescut m-am lasat din cauza ca ai mei nu credeau in asa ceva. Apoi am facut balet din clasa 6a pana in a 8a si tot asa. familia mi-a spus ca nu am sanse, sa ma bazez pe ceva cum ar fi traducator, avocat sau medic.Eram mereu "fata mamei" si m-am luat mereu dupa ea crezand ca e bine..si acum sunt aici plangandu-ma singura ca nu stiu ce sa fac cu viata mea si regret ca m-am lasat.

Eu ma gandeam la ceva fara studii momentan, sunt la facultatea de arte plastice dar in timpul astaa, pana o termin, vreau sa lucrez in domeniu.

Multumesc de sfat oricum.

| TreiSurori explică (pentru MihaelaDart):

Mi-ai luminat ziua :*. Multumesc mult.

| mgtow a răspuns (pentru TreiSurori):

Eu sau robert?

| dntGabriel a răspuns (pentru MihaelaDart):

Incorect spus Tehnica dentara a ramas banoasa oriunde te-ai duce in Romania,
peste Hotare poate dumneavoastra nu sunteti informata destul dar majoritatea strainilor prefera sa isi faca Dantura la noi deoarece lucram la preturi de toata Jena. Meseria de Tehnica Dentara este o Ramura al Facultatii de Medicina Dentara + ca sa te angajeze cineva trebuie sa ai minim 3 ani in Domeniu+ Ca vei fi intotdeauna in spatele unu M.Stomatolog.
Exista si posibilitate sa iti deschizi tu un Laborator Dentar.
Materia e grea la Tehnica Dentara? alta vorba falsa Meserie Frumoasa? Da daca tie iti place sa Stai sa faci Mulaje pentru dinti, Coroane si sa stai intr-un mediu cu substante chimice si surse de incalzire este decizia ta tongue Sanatatea ta happy

| MihaelaDart a răspuns (pentru dntGabriel):

Sincer, urma sa fac aceasta specilizare pana sa plec din Romania. M-am interesat foarte mult la Univ. de Medicina din Constanta pas cu pas ce materii voi studia in acesti ani. Da, este placut sa muncesti la mulaje in cazul in care ai si terminat anterior o Academie de Arte (subst. chimice le folosim si in arta, asa ca nu e ceva neobisnuit, in cazul unui gravor si nu numai).
Sunt in strainatate de 3 ani si sincer nu cred ca majoritatea strainilor vin in Romania pentru asta, poate vin acei care le permit buzunarul sa faca o calatorie catre tara noastra sa-si faca dantura. Cei drept, ca sa urmezi aceste cursuri poti da la un Master la Univ. Aristotel in Salonic la Tehnica Dentara si ca job se castiga foarte bine, sunt informata in privinta asta, pe viitor am in vizor aceasta specializare pentru ca-mi place. Salariile a unui tehnician dentar in strainatate sunt de cel putin de 3 ori mai mari decat in Romania.

Toate cele bune!

| dntGabriel a răspuns (pentru MihaelaDart):

Mult succes sper sa realizezi ce ti-ai propus tongue

| MihaelaDart a răspuns (pentru TreiSurori):

In Romania pe timp de criza e greu. Daca esti la Bucuresti, ai o sansa sa ai sansa sa gasesti mai multe joburi in domeniul acesta, ori pe langa studiile la facultate, poti face o mica afacere proprie, precum bijuterii handmade, tablouri, etc, sa-ti faci un blog, sa participi regular la targurile handmade care se organizeaza in capitala si in alte orase. Iar dupa terminarea facultatii daca ai modulul pedagocic, vrei nu vrei, accepta salariul care este acum si intra in invatamant, ti-as sugera la o gradinita se castiga mai bine fata de o scoala. Nu conteaza ca e de stat ori privata. Acum 3 ani cand am predat la gradinita, luam 10 lei per copil, pe luna imi revenea in jur de 1200 lei. Cat si din timpul facultatii poti preda la o gradi, iti ia din timp numai 1-2 ore de dimineata de predat, in rest toata ziua e dedicata tie.

Succes in cariera!

P.S. Dupa terminarea facultatii, daca te pasioneaza tehnica dentara care intotdeauna a ramas banoasa oriunde te-ai duce, o poti urma, cu toata ca materia e grea, dar si o meserie frumoasa!

| ROB3RT89 a răspuns:

Ba da, e posibil!
In principiu nu conteza ce faci, conteaza sa faci ceva care sa-ti placa.
Cred ca ar fi mai ok daca n-ai mai fi asa pesimista cand vine vorba de Romania, talent si ambitie sa ai, restul va veni de la sine.

| TreiSurori explică (pentru ROB3RT89):

Pai...am calatorit mult si am vazut ca Romania e singura tara in care ma simt acasa dar fara speranta.
scumpiri,oameni rai, guvernu', spitalele, caini pe strada, bunica din pensie 7 mil acum are 4...si tot asa.In plus, de ce toti tinerii pleaca? zi-mi tu ce ar putea fii pozitiv in Romania?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru TreiSurori):

Am vrut sa zic ca este posibil, nu imposibil!
In rest, ai perfecta drepate...
Scumpiri vor fi mereu.
De oameni rai vei da in ori ce colt al lumii.
Nu chiar toti tinerii pleca, sa zicem ca pleaca 60-70% si asta pentru un trai mai bun si un viitor mai stralucit.Sa nu ma intelegi gresit, se poate si in Romania sa-ti faci o cariera, dar mai greu.
Pozitiv?! Sti ca era o vorba de genu "Romania e o tara frumoasa, pacat ca e locuita"

| OoBunnyoO a răspuns:

Banuiesc că îţi dai seama că este destul de greu de precizat ce carieră se poate face în România. Dacă ar exista anumite tipuri de carieră care ar avea succes, toată lumea le-ar practica. În principiu poţi avea succes în orice carieră, trebuie să ai noroc. Nu contează facultatea, uită-te la Cătălin Botezatu, el nu a făcut facultatea de design, a început ca model, dar au apărut oportunităţi şi cu noroc şi-a deschis propria casă de modă. Acum, câte modele sunt la noi în ţară, dar câte şi-au deschis propriile case de modă? Mai există o grămadă de astfel de exemple, cunoscute, dar şi particulare. Există cariere bănoase în orice domeniu, problema este să ai şansa să ajungi acolo. Nu cred că are rost să te întrebi acum ce carieră o să faci după terminarea facultăţii pentru că nu depinde numai de tine, dacă îţi place arta, du-te fă o facultate de arte şi vezi mai departe ce oportunităţi apar.

| mixxjim a răspuns:

Pai ceva solid pe baza de arta ar fi arhitectura, cu care se face si cariera, si bani daca chiar esti bun. Sau design - vestimentar sau de interior.
Inveti ceva programe de grafica pe calculator si poti sa te faci desenator de carti de copii sau ilustrator de carti, in general.
Sau faci o alta meserie solida si chestia cu arta ramane doar un hobby happy
Oricum, indiferent ce ai face, importante sunt de fapt relatiile, faptul cum stii sa socializezi si sa te misti printre cei din domeniu sa poti prinde oportunitati. Deseori am senzatia ca de fapt asta este mult mai important decat orice talent sau invatatura...
Succes!

| TreiSurori explică (pentru mixxjim):

Arhitectura se bazeaza si pe matematica..si nu prea stau bine la capitolul asta.
design vestimentar (am lucrat 4 luni in Italia si m-au folosit aiurea). Imi sta gandul la designer de interior dar am inteles ca am nevoie de facultate 4 ani + 6 ani de cursuri si alte chestii.....deci nu are rost.
am 19 ani...nu stiu ce mare cariera as putea face fara studii (momentan).Dar am nevoie de bani si daca tot trebuie sa muncesc vreau sa fac ceva macar cu putina placere.
Si da, asa e..relatiile...desi stau foarte prost cand vine de prietenii, pile, relatii etc...
Multumesc de sfat:*

Mai astept sfaturi.

| mgtow a răspuns (pentru mixxjim):

Am terminat examenele, am BE, CE, DE si atestatul marfa + cardul tahograf care imi vin dupa 3 saptamani aprox. Acum dau la atestat pentru. transport persoane si am de ales sa plec pe tir sau in martie sa fiu sofer pe un autobuz sau duba de persoane. Oricum eu am de gand sa plec ca sofer de cursa lunga.

| mixxjim a răspuns (pentru mgtow):

Bravo, felicitari, mult succes si drumuri usoare!

| TreiSurori explică (pentru mgtow):

Si ce treaba are asta?

| mgtow a răspuns (pentru TreiSurori):

Niciodata nu poti spune ca nu gasesti de munca in ceea ce-ti place la tine in tara, afara e rau ca sant mancatori de pamant si nu au un salariu sau servci.