| Marck94 a întrebat:

Ce credeti despre domeniul " Asistent farmacist ", ce salar ia la inceput, pentru un incepator asistent farmacist? E de viitor? Dar asistent farmacist cu experienta multa, si cu vechime de 10-20 de ani, poate avea un salar mai mare? Multumesc! happy Va doresc numai sanatate!

2 răspunsuri:
| Wannax a răspuns:

E de viitor. Momentan nu si in Romania. Daca cunosti cat de cat o limba straina aprofuneaz-o si apoi pleaca dincolo. Germania, Austria, UK. oriunde esti platit mai bine ca aici. Salarii incepand de la 1500. In Londra am auzit ca esti platit de la 24 de lire pe ora. o lira = 6 lei. 24 de lire ori 8 ore pe zi ori 5 zile pe saptamana. Fa tu calculelewinking! Si da, e de viitor atata timp cat or trai oameni e nevoie!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Un asistent farmacist este unul sub farmacist din ce inteleg eu.

Oricum ar fi, el poate munci doar intr-o farmacie.

Farmaciile sunt in general detinute de lanturile de farmacii (cele cateva mari) plus inca cateva farmacii locale.

Crezi ca lanturile de farmacii te vor plati regeste? Pt ceva ce oricum se gaseste?

Poate da, poate nu. Depinde de tine cum stii sa te vinzi. Dar, poate sunt eu mai pesimist azi, personal as zice ca sunt paliere de salarii.

In ceea ce priveste plata, eu stiam ca nu merita cei 5 sau 6 ani de facultate de farmacie in comparatie cu salariul. Si asta din cunostintele mele care mai sunt diriginti de farmacie. De restul sub diriginti nu stiu, dar cu siguranta castiga mult mai putin.

In ceea ce priveste deplasatul in alte tari... nu fii naiv. Vezi intai daca studiile iti sunt recunoscute. Apoi vezi daca nu cumva medicamentele sunt sub alte branduri (e adevarat ca mai mult conteaza substanta activa)...dar tot e ceva de invatat.

Iar exemplul cu Londra... eu as incerca sa il aprofundez mult mai tare. Motivul este ca degeaba castigi 24 de lire pe ora... cand o calatorie cu metroul este 6 lire si o paine 2 lire. Nu vrei sa te gandesti cum este cazarea.